ALTIN 225,9376
DOLAR 5,4519
EURO 6,2174
BITCOIN 17,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Çok Bulutlu

Yeni Klasik İktisat Nedir, Varsayımları Nelerdir?

19.02.2018
6.189
A+
A-
Yeni Klasik İktisat Nedir, Varsayımları Nelerdir?
Yeni klasik iktisat yaklaşımı Keynes sonrası çıkmış bir akımdır. Yeni klasikleri anlamak için öncelikle savundukları görüşleri bilmemiz gerekir. Bunları maddeler halinde sıralacak olursak ;

1. Rasyonel (Akılcı) Beklentiler : Muth tarafından öne sürülen bu yaklaşıma göre; bireyler karar alırken eldeki bütün bilgileri kullanırlar. Eğer ekonomide her hangi bir şok dolayısıyla sapma olursa, bu sapmayı iki şekilde ele alırlar. Eğer bu şok beklenilmeyen bir şoksa, bu şokun etkisi öngörülene kadar devam eder. Ancak öngörülen bir şok olursa eğer;bireyler bu duruma kendini hemen adapte edebilirler. Yani ekonomide sadece öngörülmeyen şoklar doğal işsizlik oranında ki tam istihdam hasılasından sapmaya neden olur.
2. Firma yanılma modeli : Lucas tarafından öne sürülen bu yaklaşıma göre; iş gücü talebi beklenen reel ücretin bir fonksiyonudur.Toplam talep eğrisini sağa kaydıran öngörülen şoklar hızlı bir şekilde toplam arz eğrisini de sola kaydıracağından ekonomi doğal işsizlik oranında ki tam istihdam hasılasında kalacaktır. Toplam arz eğrisini sola kaydıran öngörülen şoklar hızlı bir şekilde toplam arz eğrisini tekrar sağa kaydıracağından ekonomi doğal işsizlik oranında ki tam istihdam hasılasında kalacaktır.

3. Maliye politikaları : Yeni klasik iktisatçılar sistematik hatanın olmadığını varsayarlar. Yani yeni klasik iktisatçılara göre maliye politikası sadece fiyatları arttırır ve tam dışlamayı kabul ederler.

4. Para politikaları :
Yeni klasik iktisatçılara göre öngörülen para politikası sadece enflasyona neden olur, öngörülmeyen para politikası ise kısa bir süre için ekonomiye etki etsede ön görüldüğü anda yine etkisiz olur. Yeni klasik iktisatçılara göre para yansızdır.

Yeni klasik iktisatçılar mikro iktisata geri dönüş yapmışlardır. Sistematik hata yapmayan bireylerin olduğu bir toplumda iktisadi politikalar işe yaramaz. Bu görüşü savunan iktisatçılar için “En iyi politika politikasızlıktır” görüşünü savunur. Yani bireysel davranışlara geri dönüş yapılmalıdır.

Umarım faydalı olmuştur. Takıldığınız kısımları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.