ALTIN 463,20
DOLAR 7,4407
EURO 8,8150
BIST 1,1835
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Üretim Dönemleri Nelerdir?

Üretim Dönemleri Nelerdir?

İktisatta üretim dönemleri 4 başlık altında toplanabilir. Üretim dönemlerin den ilki  çok kısa dönem yada buna pazar dönemi, piyasa dönemi de denir, ikinci olarak kısa dönem, üçüncü olarak uçun dönem, ve son olarak çok uzun dönemdir. Şimdi bu üretim dönemleri konusunu biraz daha açalım.

1. Üretimde Çok kısa dönem (pazar, piyasa dönemi)

Bu dönemde teknolojik düzey verili olup üretimde kullanılan tüm girdiler sabit girdidir. Kısaca bu dönemde, verili teknolojide hiçbir girdinin miktarı artırılamaz. Çok kısa dönem VSR sembolü ile gösterilir. Q = f(L, K) fonksiyonuna dayalı iki girdili modelde ne emek (L) ne de sermaye (K) çok kısa dönemde artırılamadığı için üretim (Q) de artırılamaz. Bu nedenle çok kısa dönemde üretim konu olarak incelenmez.

2. Üretimde Kısa dönem

Bu dönemde teknolojik düzey verili olup üretimde kullanılan girdilerden en az biri değişken, diğerleri sabit girdidir. Kısaca bu dönemde, verili teknolojide sadece değişken girdinin miktarı artırılabilir. Kısa dönem SR sembolü ile gösterilir. Q = f(L, K) fonksiyonuna dayalı iki girdili modele göre kısa dönemin temel varsayımları şunlardır:

a) Teknolojik düzey verilidir.

b) Emek (L) değişken girdi olup miktarı artırılabilir, sermaye (K) ise sabit girdi olup miktarı artırılamaz. Bu nedenle üretim miktarı (Q) çok artırılamaz yani üretimin maksimum bir sınırı vardır. K artırılamadığı için Q’daki artış sadece L’deki artışa bağlıdır. Bu nedenle Q = f(L) fonksiyonu geçerlidir. Bu K’nin Q üzerinde etkisi olmadığı anlamına gelmez. Sadece K’nin Q üzerindeki etkisi sabitlenmiştir.

c) Emeğin birim fiyatı olan ücret (PL) ve sermayenin birim fiyatı olan faiz (PK) verilidir.

d) Her girdi kendi içinde homojen nitelik taşır. Diğer bir ifadeyle, her birim emek ya da sermaye kendi içinde aynı potansiyel verimliliğe sahiptir. Üretim esnasında girdilerin veriminin farklı olmasının tek nedeni girdileri kullanırken yapılan sıralamadır.

e) Girdiler kendi aralarında farklı oranlarda birleşebilir. Diğer bir ifadeyle, K verili olsa da L her sayısal değeri alabildiğinden sermaye–emek oranı K/L da her sayısal değeri alabilir.

f) Tipik durumda tek girdiyle üretim olmaz. Diğer bir ifadeyle, Q için hem L hem de K kullanılmalıdır.

3. Üretimde Uzun dönem

Bu dönemde teknolojik düzey verili olup üretimde kullanılan girdilerin tümü değişken girdidir. Kısaca bu dönemde, verili teknolojide tüm girdilerin miktarı artırılabilir. Uzun dönem LR sembolü ile gösterilir. Q = f(L, K) fonksiyonuna dayalı iki girdili modele göre uzun dönemin temel varsayımları şunlardır:

a) Teknolojik düzey verilidir. b) Hem emek (L) hem de sermaye (K) değişken girdi olup miktarları artırılabilir. Bu nedenle üretim miktarı (Q) çok artırılabilir. Q’daki artış hem L’deki hem de K’deki artışa bağlıdır. Bu nedenle Q = f(L, K) fonksiyonu geçerlidir. c) Emeğin birim fiyatı olan ücret (PL) ve sermayenin birim fiyatı olan faiz (PK) verilidir. d) Her girdi kendi içinde homojen nitelik taşır. Diğer bir ifadeyle, her birim emek ya da sermaye kendi içinde aynı potansiyel verimliliğe sahiptir. Üretim esnasında girdilerin veriminin farklı olmasının tek nedeni girdileri kullanırken yapılan sıralamadır. e) Girdiler kendi aralarında farklı oranlarda birleşebilir. Diğer bir ifadeyle, hem L hem de K her sayısal değeri alabildiğinden sermaye–emek oranı K/L da her sayısal değeri alabilir.

f) Tipik durumda tek girdiyle üretim olmaz. Diğer bir ifadeyle, Q için hem L hem de K kullanılmalıdır.

4. Üretimde Çok uzun (seküler) dönem

Bu dönemde teknolojik düzey dâhil üretimle ilgili her şey değişkendir. Bu nedenle çok uzun dönemde üretim konu olarak incelenmez.

Üretim Dönemleri konusunu anlatmaya çalıştık umarım faydalı olmuştur herkesi iyi çalışmalar.

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.