Telafi Edilmiş Talep Eğrisi

Telafi Edilmiş Talep Eğrisi

Telafi edilmiş talep eğrisi : Daha önce anlatmış olduğumuz talep eğrisi Marshall’ın türettiği talep eğrisidir. Şimdi anlatacağım talep eğrisi ise Hicks’in türettiği talep eğrisidir. Bu talep eğrisinin özelliği ise sadece ikame etkisine göre çizilmiş olmasıdır.

Daha önce anlatmış olduğumuz talep eğrisi toplam etkiye göre çizilmiştir ancak talep kanunun özü bir mal diğerlerine göre ucuzladığı yada pahalılaştığına göre tüketimin değişmesidir. Bu yüzdendir ki hicks Telafi edilmiş talep eğrisini türetmiştir. Şimdi bu iki talep eğrisini karşılaştırarak konunun daha anlaşılır hale getirmeye çalışalım.

Normal Mallarda Talep

Normal mallarda, Marshall’ın talep eğrisi Hicks’in talep eğrisine göre daha yatıktır. Bunun nedeni ikame ve gelir etkilerinin ikisininde negatif olup, talep kanunun daha kuvvetli olarak işlemesidir

Giffen tipi olmayan mallarda talep

Giffen tipi olmayan mallarda  Marshall’ın talep eğrisi Hicks’in talep eğrisine göre daha diktir. Bunun nedeni ise negatif ikame etkisine, karşılık pozitif gelir etkisinin olmasıdır.

Giffen tipi mallarda talep

Giffen tipi çok düşük mallarda  Marshall’ın talep eğrisi pozitif eğimli, Hicks’in talep eğrisi ise yine talep kanununa uyarak negatif eğimlidir. Bunun nedeni Negatif ikame etkisinin, Pozitif gelir etkisinden daha büyük olmasıdır. Yani  Marshall’ın talep eğrisinde talep kanunu işlemez

Bu konuyla alakalı iki tane yaklaşım var. Şimdi bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor telafi edilmiş talep eğrisin oluşturmak için gelir etkisin saf dışı bırakmak gerekir. Bunun için de tüketicinin alım gücünü sabit tutmak gerekir. Yani fiyat değişirse, gelir de o yönde değiştirilmesi gerekir. Fiyat artarsa gelirde arttırılmalı, fiyat azalırsa gelirde azaltılmalı. İşte farklı iki yaklaşımın oluşmasının temel nedeni de budur. Bu nasıl olmalı ?

Hicks’e göre yeni fiyat geçerli iken, tüketicinin parasal gelirini tekrar eski  (buraya dikkat) FAYDA düzeyine geri getiriline kadar ayarlanmalı. Yani fiyat artmışsa parasal gelir arttırılmalı, fiyat azalmışsa parasal gelir azaltılmalıdır.

Slutsky ‘e göre yeni fiyat geçerli iken tüketicinin geliri eski mal sepetini alabilecek şekilde ayarlanmalıdır. Yani fiyat artmışsa tüketici eski mal sepetini alacak parasal güce ulaşacak şekilde arttırılmalı, fiyat azalmışsa  tüketici eski mal sepetini alacak parasal güce ulaşacak şekilde azaltılmalıdır.

Not : Kardinalistlere göre talep kanunun nedeni azalan marjinal fayda yasasıdır.

Ordinalistlere göre talep kanunun nedeni ikame ve gelir etkileridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM