ALTIN 465,45
DOLAR 7,4423
EURO 8,8240
BIST 1,1844
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Telafi Edilmiş Talep Eğrisi

Telafi Edilmiş Talep Eğrisi

Telafi edilmiş talep eğrisi : Daha önce anlatmış olduğumuz talep eğrisi Marshall’ın türettiği talep eğrisidir. Şimdi anlatacağım talep eğrisi ise Hicks’in türettiği talep eğrisidir. Bu talep eğrisinin özelliği ise sadece ikame etkisine göre çizilmiş olmasıdır.

Daha önce anlatmış olduğumuz talep eğrisi toplam etkiye göre çizilmiştir ancak talep kanunun özü bir mal diğerlerine göre ucuzladığı yada pahalılaştığına göre tüketimin değişmesidir. Bu yüzdendir ki Hicks Telafi edilmiş talep eğrisi türetmiştir. Şimdi bu iki talep eğrisini karşılaştırarak konunun daha anlaşılır hale getirmeye çalışalım.

Normal Mallarda Talep

Normal mallarda, Marshall’ın talep eğrisi Hicks’in talep eğrisine göre daha yatıktır. Bunun nedeni ikame ve gelir etkilerinin ikisininde negatif olup, talep kanunun daha kuvvetli olarak işlemesidir

Giffen tipi olmayan mallarda talep

Giffen tipi olmayan mallarda Marshall’ın talep eğrisi Hicks’in talep eğrisine göre daha diktir. Bunun nedeni ise negatif ikame etkisine, karşılık pozitif gelir etkisinin olmasıdır.

Giffen tipi mallarda talep

Giffen tipi çok düşük mallarda Marshall’ın talep eğrisi pozitif eğimli, Hicks’in talep eğrisi ise yine talep kanununa uyarak negatif eğimlidir. Bunun nedeni Negatif ikame etkisinin, Pozitif gelir etkisinden daha büyük olmasıdır. Yani Marshall’ın talep eğrisinde talep kanunu işlemez

Bu konuyla alakalı iki tane yaklaşım var. Şimdi bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor telafi edilmiş talep eğrisin oluşturmak için gelir etkisin saf dışı bırakmak gerekir. Bunun için de tüketicinin alım gücünü sabit tutmak gerekir. Yani fiyat değişirse, gelir de o yönde değiştirilmesi gerekir. Fiyat artarsa gelirde arttırılmalı, fiyat azalırsa gelirde azaltılmalı. İşte farklı iki yaklaşımın oluşmasının temel nedeni de budur. Bu nasıl olmalı ?

Hicks’e göre yeni fiyat geçerli iken, tüketicinin parasal gelirini tekrar eski (buraya dikkat) FAYDA düzeyine geri getiriline kadar ayarlanmalı. Yani fiyat artmışsa parasal gelir arttırılmalı, fiyat azalmışsa parasal gelir azaltılmalıdır.

Slutsky ‘e göre yeni fiyat geçerli iken tüketicinin geliri eski mal sepetini alabilecek şekilde ayarlanmalıdır. Yani fiyat artmışsa tüketici eski mal sepetini alacak parasal güce ulaşacak şekilde arttırılmalı, fiyat azalmışsa tüketici eski mal sepetini alacak parasal güce ulaşacak şekilde azaltılmalıdır.

Not : Kardinalistlere göre talep kanunun nedeni azalan marjinal fayda yasasıdır.

Ordinalistlere göre talep kanunun nedeni ikame ve gelir etkileridir.

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.