Taksir Ne Demek, Taksirin Özellikleri Nelerdir?

Konuya başlarken Taksir Ne Demek bunu açıklayalım. Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanuni tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir. Taksirli suç örneği ise; en bilineni ve yaygın olanı, trafik kazalarıdır. Taksir 5237 sayılı TCK’nın 22. maddesinde düzenlenmiştir.

Taksirin özellikleri

-Taksirli fiillerde suça iştirak ve suça teşebbüs olmaz.

-Taksirle işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hallerde cezalandırılır. Örneğin birisini yaralamanın taksirli hali kanunda düzenlenmiştir, ancak hırsızlığın taksirli hali olamayacağı için düzenlenmemiştir.

-Taksirle işlenen suçtan dolayı verilecek olan ceza failin kusuruna göre belirlenir. Örneğin iki aracın çarpışması ile oluşan trafik kazasında iki sürücü, kusuru oranında sorumlu olur.

-Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, failin kişisel ve ailevi durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez. Örneğin bir şoför, evinin otoparkından çıkarken arabanın arkasında oyun oynayan çocuğuna çarpar ve onun ölümüne yol açarsa, ayrıca ceza verilmez. (Bilinçli taksir durumu hariç)

-Taksirle işlenen fiillerde fail, sonucu (neticeyi) istememiş olmalıdır. Örneği kırmızı ışıkta geçen şoför, karşısına çıkacak bir yayaya çarpmayı istememiştir; ama gerekli dikkat ve özeni de göstermemiştir.

-Taksirli fiilde hareket, iradi olmalıdır. (Hareket, bilerek ve istenerek gerçekleştirilmiştir; ancak netice istenmemektedir.)

-Taksirli fiilden sorumlu tutulmak için hareket ile ortaya çıkan sonuç arasında illiyet bağı olmalıdır.

-Taksirli fiilden sorumlu tutulmamak için failin, meydana gelen neticeyi daha dikkatli ve özenli davransaydı bile engelleme imkânı olmadığını ispatlaması gerekir. Bunu ispatlarsa fiilden sorumlu olmaz. Örneğin bakımını yeni yaptırdığı halde arabasının freni patladığı için kaza yapan şoförün sorumluluğu yoktur.

Şimdi biraz püf noktalardan bahsedelim:

Basit (Bilinçsiz/Öngörüsüz) Taksir- Bilinçli (Öngörülü) Taksir Ayrımında şuna dikkat etmek gerekir. Gerekli dikkat ve özen yükümlülüğünü yerine getirmediği için kanunun suçun kanuni tanımında belirtilen neticenin öngörülmeyerek gerçekleştirilmesi, basit taksirdir. Ancak kişinin öngördüğü neticeyi istememesine rağmen neticenin meydana gelmesi söz konusu ise bilinçli taksir vardır ve durumda taksirli suç için öngörülen ceza arttırılır. Bilinçli taksirin en bilinen ve en yaygın örneği, alkollü araç kullanarak kaza yapmaktır.

Olası kast ile bilinçli taksir birbirine karıştırılmaktadır. Olası kastta fail, neticeyi göze almakta; ancak umursamamaktadır. Bilinçli taksirde ise öngördüğü neticeyi istememekte ve neticenin olmayacağını düşünmektedir.

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]

“Taksir Ne Demek, Taksirin Özellikleri Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın