ALTIN 460,60
DOLAR 7,4374
EURO 8,8048
BIST 1,1828
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Suçların İçtimaı ve Çeşitleri

Suçların İçtimaı ve Çeşitleri

Konumuzu anlatmaya başlamadan önce Suçların İçtimaı nedir? sorusunun cevabını yazalım. hukukumuzda suçların içtimaı Suçların bir araya gelmesi, birleşmesi anlamına gelir. Ortada birden fazla suç olmasına rağmen, tek suçtan ceza verilmesidir. Suçların içtiması üç çeşittir.. Şimdi bunları kısaca inceleyelim.

Bileşik Suç :

Biri diğerinin unsurunu veya ağırlaştırıcı nedenini oluşturması dolayısıyla tek fiil sayılan suça bileşik suç denir. Yani birden fazla suçun bileşerek yeni bir suç oluşturmasıdır. Örneğin yağma
suçunda faile, hem hırsızlıktan hem de şiddetten ceza verilmez; yağma suçundan ceza verilir.

Zincirleme Suç :

Aynı suçun, değişik zamanlarda ve aynı kişiye karşı birden fazla işlenmesidir. Örneğin birinin üçer gün arayla iki kez girilmesi durumunda iki ayrı hırsızlık suçundan ceza verilmez; tek ceza verilir, ancak arttırılır.
-Kasten işlenen bir suç olmalıdır.
-Birden fazla suç olmalıdır.
-Suçlar, aynı olmalıdır.
-Suçlar, farklı zamanlarda işlenmelidir.
-Suçlar, aynı kişiye karşı işlenmelidir.

Fikri İçtima :

Bir fiil ile birden fazla farklı suçun oluşmasına sebebiyet verilmesi durumunda kişinin bunlardan en ağırı ile cezalandırılmasıdır. Örneğin soygunda kullanılan ruhsatsız tabancayı saklayan kişiye, hem “delilleri karartma” hem de “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan ceza verilmez; daha ağır olan ile cezalandırılır.

Küçük bir kaç not ekleyeyim; Bileşik suçlarla ilgili aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

-Herhangi iki suç birlikte işlendiğinde, her zaman bileşik suç olmaz. Bunun kanunda açıkça ifade edilmiş ve tanımlanmış olması gerekir.
-Birleşik suçlarda suçlardan birisi affa uğrasa (veya şikâyete tabi olan kısımda şikayet olmasa) da bileşik suçu etkilemez.
-Bileşik suçlarda teşebbüs mümkündür. Örneğin yağma amaçlı birisine bıçak çeken kişi, parayı alamaz ise yağmaya teşebbüsten ceza verilir.

Zincirleme suçlarla ilgili aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

-Zincirleme bir suçtan söz edebilmek suçun değişik zamanlarda işlenmesi gerekir. Örneğin tartıştığı kişiye sinirlenerek arka arkaya hakaret eden kişiye, zincirleme suç hükümleri uygulanmaz. Ancak bu kişiye birer haftayla hakaret ederse, zincirleme suç söz konusudur.
-Mağduru belli bir kişi olmayan suçlarda zincirleme suç hükümleri uygulanır.
-Bir suçun temel şekli ile daha ağır veya daha az cezayı gerektiren nitelikli şekilleri, aynı suç sayılır.
-Zincirleme suç hükümleri aşağıdaki durumlarda uygulanmaz.
-Kasten öldürme
-Kasten yaralama
-İşkence
-Yağma

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.