ALTIN 462,70
DOLAR 7,3940
EURO 8,7462
BIST 1,1823
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Programların Bilimsel Temelleri

Programların Bilimsel Temelleri

Programların bilimsel temelleri konusunu tarihi temel, ekonomik temel, bireysel temel, psikolojik temel olmak üzere 4 alt başlıkta incelemek mümkün. Bu başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

Tarihi temel :

Bilimsel çalışmalara ilgili bilim dalında yada problemle ilgili daha önce yapılmış çalışmaların incelenmesi ile başlar. Önceden yapılmış bilimsel çalışmaları, deneyimleri, program geliştirmesinin geçirdiği evreleri içerir. Bu temeli dikkate almak yansıtıcı düşünmeyi gerektirir.

Ekonomik temel :

Programlar içinde bulunduğu toplumun ekonomik koşullarına uygun olmalı ve ekonomik kalkınmayı desteklemelidir. Maddi imkanları, üretken birey ve toplum, girişimci bireyleri içerir. Uygulanabilirliği olumlu etkiler.
Sosyal (Toplumsal) Temel:

Bu temelde programlar toplumun ihtiyaçları, sorunları ve beklentileri dikkate alınarak bireyin sosyal gelişimini ve toplum uyumunu sağlayacak biçimde hazırlanmalıdır.
Konu alanı temeli: Konuların, konulara ilişkin bilgilerin ve çalışma alanların ihtiyaçları, programların hedeflerinde dikkate alınmalıdır.

Bireysel temel:

Bireylerin ihtiyaçları hedeflerin oluşturulmasına temel oluşturur. Öğrencinin ilgi ve ihtiyaçlarını, öğrenciye rehber olmayı, öğrencinin kişisel mutluluğunu içerir.

Psikolojik temel :

Öğrencinin ilgi ve yetenekleri, hazır bulunuşluluğu, gelişim düzeyleri ve bireysel farklar dikkate alınır. Hedeflerin ulaşabilirliğinde, yöntem – tekniklerin seçiminden faydalanılır.
Felsefi temel : Hedeflerin belirlenmesinde başat felsefeye uygunluğunu belirlemede, hedefler arası tutarlılığın kontrolünde, hedeflerin önem sırasına konmasında faydalanılır.

Programların bilimsel temelleri konusunu anlatmaya çalıştık herkese iyi çalışmalar.

Yazar

By Yusuf ÇETİNKIRAN

Diğer eğitim bilimleri ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.