ALTIN 461,02
DOLAR 7,3849
EURO 8,7538
BIST 1,1836
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Program Tasarısı Hazırlamada İçerik

Program Tasarısı Hazırlamada İçerik

Program tasarısı hazırlama konusunu iki başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar içerik seçiminde kullanılacak ölçütler, içerik düzenleme yaklaşımlardır.

İçerik seçiminde kullanılacak ölçütler.

İçerik seçiminde kullanılacak ölçütler şunlardır: İlgililik, Ekonomiklik, yaşama yakınlık, kendi kendine yeterlik, bilimsellik, anlamlılık, kapsama, denge, soyutlama, düzeye uygunluk, yararlılık, geçerlik / güncellik, yatay kaynaşıklık ve dikey kaynaşıklık.

Program tasarısı hazırlama konusunun İkinci başlığı;

İçerik düzenleme yaklaşımları

İçerik düzenleme yaklaşımlarını maddeler halinde yazacak olursak.

İçerik düzenleme yaklaşımları

Doğrusal yaklaşım : Aşamalılık ve ardışıklık ilkelerinini temel alındığı

Sarmal yaklaşım : Konu ve kavramların yeri ve zamanı geldikçe, hatırlandığı önceki öğrenmelerin, sonraki öğrenmelere temel olduğu tekrara sık başvuran yaklaşımdır.

Modüler yaklaşım : Süreç sonunda ulaşılacak sonuçların, belli konu parçalarının, öğrenme sırasında esnek olduğu, her parçanın kendi içinde anlamlı bütün olduğu yaklaşımdır.

Piramitsel yaklaşım : Uzmanlaşmanın küçük birimlerde gerçekleşmesi için ilk dönemlerde geniş tabanlı ortak konuların yer aldığı daha sonra uzmanlaşma alanına göre konuların düzenlendiği, esnek olmayan yaklaşım.

Çekirdek yaklaşım: Bir konunun merkezde olduğu konu etrafında derslerin yer aldığı derslerin seçimlik olduğu. birden fazla uzmanlık seçeneği sunan esnek yaklaşım.

Disiplinler arası yaklaşım : Farklı dersler arasından bir konu, etkinlik yada kavrama ile ilişkiler kurularak dersler arasında bütünlük sağlayan içerik düzenleme yaklaşımı.

Konu ağı – Proje merkezli yaklaşım : Öğrencilerin içeriği grupça yada tek karar verdikleri ve proje hazırlayıp sundukları konuların öğrencilere bir harita gibi çıkartılıp verildiği hangi zamanda nerede olması gerektiğini belirten yaklaşımdır.

Sorgulama : Öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarının önemli olduğu, içeriğin güncel soru ve sorunlarına göre düzenlendiği yaklaşımdır.

Öğrenme öğretme sürecinin düzenlenmesi sürecini etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde yazacak olursak :

Öğrenme öğretme sürecinin düzenlenmesi sürecini etkileyen faktörler

Öğretim ilkeleri

Öğretim stratejileri

Öğretim Yöntemleri

Öğretim araç gereçleri

Ortam

zaman

öğretici

Hazır bulunuşluk güdü

Öğrenme kuram ve yaklaşımları

Öğretim teknikleri

Program tasarısı hazırlama konusununu anlatmaya çalıştık. Herkese iyi çalışmalar.

Diğer eğitim bilimleri ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.