ALTIN 219,2784
DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BITCOIN 18,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Sağanak Yağışlı

Program Tasarısı Hazırlamada Değerlendirme Modelleri

Program Tasarısı Hazırlamada Değerlendirme modelleri yazımızın devamında.

Program Tasarısı Hazırlamada Değerlendirme Modelleri

Ne kadar öğrenildiği yada hedeflere ne kadar ulaşıldığı sorularına yanıt aranan süreçtir. Sürece başlamadan önce belirtke tablosu hazırlaması gerekmektedir. Belirtke tablosun da görünmesi gereken şeyler ise şunlardır.

Hedefler ve düzeyleri :

Konular ve alt başlıkları

Ölçeğin kapsam geçerliliği

Hangi konuda hangi hedeflerin olduğunun belirlenmesi.

Program Tasarısı Hazırlamada Değerlendirmenin 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar :

1- Yansıtıcı değerlendirme ; Hazırlanan programın uygulamaya konulmadan önce değerlendirilmesidir.

2- Biçimlendirici değerlendirme : Programın uygulanması aşamasında sistemli bilgilerin toplanmasını, değerlendirilmesini ve ulaşılan sonuçlar doğrultusunda programın değiştirilmesi ve geliştirilmesini içerir.

3- Toplam değerlendirme : Programın sonunda gerçekleştirilen ve daha önce yapılan değerlendirmeleri de içeren durum muhasebesine dönük değerlendirmedir.

Program değerlendirme modelleri : Bu konuda 6 farklı değerlendirme modelleri bulunmakta bunları sıra ile yazacak olursak.

  • Tylor hedefe dayalı değerlendirme modeli : Öğrenciye kazandırılacak özelliklerin ulaşılmama düzeyine göre programın etkinliği hakkında bilgi verir.
  • Matfessel – Michael Değerlendirme modeli : Hedefler öğrenme yaşantıları süreç ve süreç sonunda kullanılan araç gereçler değerlendirilerek ileriye dönük uygulamalar konusunda öneriler geliştirme amaçlanır.
  • Provus’un farklar yaklaşımı değerlendirme modeli : Süreç sonunda program çıktılarının benzer program çıktıları ile karşılaştırılmasıyla ve maliyet yarar analizi ile değerlendirme yapılır.
  • Stnke’in uygunluk olasılık modeli : Girdi süreç çıktı ile ilgili belirsizliklerinin değerlendirilmesiyle objektif yargılara varmayı amaçlar.
  • Eisner’in eğitsel eleştiri değerlendirme modeli : Uzmanlarca eleştirel bir bakış açısıyla yapılan değerlendirme, betimleme, yorumlama, boyutlarıyla gerçekleştirilir.
  • Stake’in İhtiyaca cevap verici program değerlendirme modeli : Üründen çok süreci ve süreçte karşılaşılan durumlarda yapılan etkinliklerin değerlendirilmesi ile gerçekleşir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.