ALTIN 464,33
DOLAR 7,4368
EURO 8,8084
BIST 1,1836
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Poliçe Nedir, Zorunlu Unsurları Nelerdir ?

Poliçe Nedir, Zorunlu Unsurları Nelerdir ?

Konuyu anlatmaya başlamadan önce poliçe nedir sorusunun cevabını yazalım. Poliçe; 3 lü ilişkinin söz konusu olduğu bir kambiyo senedi türüdür. Poliçede kayıtsız şartsız bir bedelin ödenmesi gerekir. Poliçe kredi aracıdır.

Poliçede 4 tür vade vardır. Bunlar ; -Belirli tarihli vade -Düzenleme Tarihinden itibaren belli vade -Görüldüğünde ödenecek vade : Senette vade olarak görüldüğünde vadeli yazyorsa yada hiç bir şey yazmıyorsa Poliçe görüldüğünde ödenecek vadeli sayılır. Bu tür Poliçeler ibraz edildiği an ödenir. Bu tür Poliçeler düzenlenme tarihinden itibaren 1 Yıl içinde ibraz edilmek zorundadır. Düzenleyen bu süreyi kısaltabileceği gibi, daha uzun bir süre de belirleyebilir. İbraz süreleri cirantalar tarafından kısaltılabilir. TTK 704 Bu tür Poliçelerde kabule arz yoktur. Nedeni ise kabul için ibraz kanunen yasaktır. Son olarak bu tür Poliçelere faiz şartı konulabilir.

-Görüldüğünde belli bir süre sonra ödenecek vadeli Poliçe : Örneğin görüldüğünden 30 gün sonra ödenecek poliçe olabilir. Bu tür Poliçelerde yine düzenlendiğinden itibaren 1 yıl içinde ibraz etmek gerekir. Bu tür poliçelerde kabule arz yasağı konulamaz. Senedin görülmesi kabule arzdır.

Bu vadelerde Görüldüğünde ödenecek ve Görüldüğünde belli bir süre sonra ödenecek vadeli poliçelere faiz öngörülebilir.

Poliçeler nama ve emre yazılabilir. Ancak Poliçe kanunen emre yazılı senettir ve hamiline düzenlemez.

Poliçede kabul vardır ve muhatap kabul etmezse borçlu olmaz. Ayrıca Poliçe ile rehin cirosu yapıabilir.

Birde poliçede bulunması gereken zorunlu unsurlar var. Bunları maddeler halinde yazacak olursak ;

Poliçenin zorunlu unsurları

– Poliçe kelimesi : Poliçe kelimesi yoksa senet batıl duruma düşer ancak emre kaydı varsa bu sefer senet emre yazılı havale olur. – Belirli bir bedelin ödenmesi hususunda kayıtsız şartsız lık olmalı. – Ödenecek bedel belli olmalı – Muahatabın adı soyadı olmalı – Lehdarın adı soyadı olmalı – Düzenlenme tarihi olmalı ; düzenlenme tarihi yoksa senet geçersiz olur. – Düzenleyenin imzası olmalı.

Poliçede birden fazla muhatap olabilir, gerçek yada tüzel kişiler muhatap olabilir.

Poliçelerde vade belirtilmemişse görüldüğünde ödenecek vadeli senettir.

Poliçelerde süre hesaplaması şu şekilde olur. Yarım ay 15 günlük bir süreyi ifade eder. Ayın başı Ayın 1. gününü ifade eder. Ayın ortası Ayın 15. gününü ifade eder Ayın sonu ayın 30- 31. gününü ifade eder.

Düzenlenme gününden bir ay sonra vadeli Poliçe yazılmışsa bir sonraki ayın aynı gününe dek gelen gün sayılır.

Son olarak Poliçede ödeme yeri ve düzenlenme yerine kısaca değinelim.

Poliçede ödeyeme yapacak kişi muhataptır. Eğer Poliçede ödeme yeri gösterilmemişse muhatabın adının yanında yazan yer ödeme yeridir. buda yoksa senet geçersizdir.

Yine Poliçede düzenlenme yeri gösterilmemişse muhatabın yanında yazan adres düzenlenme yeridir. Buda yoksa senet geçersizdir.

Poliçeyi anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Herkese iyi çalışmalar.

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.