Piyasa Yapışkanlığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Piyasa Yapışkanlığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle Piyasa yapışkanlığı ne demek bunu bir açıklayalım : Sistematik hata yapmayan bireylein davranışları piyasayı […]

Öncelikle Piyasa yapışkanlığı ne demek bunu bir açıklayalım : Sistematik hata yapmayan bireylein davranışları piyasayı temizlemeye yönelik olsada, piyasaların iç yapısından kaynaklı yapışkanlar vardır ve bu yapışkanlar piyasanın temizlenmesini engeller. İşte buna piyasa yapışkanlığı denir.

Piyasa yapışkanlığının bir çok nedeni vardır bunları şu şekilde sıralayıp açıklayabilir.

1. Uzun dönemli sözleşmeler :
İşçi ile işveren arasında imzalanan uzun vadeli sözleşmeler, ücretlerin dolayısıyla fiyatların ayaralanma sürecini yavaşlatır.

2. Zımmi kontratlar : Sözleşme yapılmadan belirlenen uzun vadeli çalışma koşulları ve ücretleri yine piyasaların işleşini yavaşlatır.

3. Menü (Katolog) maliyetleri : Firmalar fiyat listelerini belirledikten sonra katologlarını hazırlarlar. Ancak fiyatların değişmesinden kaynaklı katologların tekrar basılması gerekir ve bunu firma istemez. Bu yüzden piyasa hareketi nispeten yavaşlar.

4. Etkin ücret : Piyasada belirlenen ücret verimi yansıtmakla birlikte ücretin de verim üzerinde etkisi olduğu aşikardır.Bu yüzden ücretlerin belirlemesinde işçinin yaşam koşulları, iş yerine bağlılığı dikkate alınması gerekir. Bu durum ise ücretlerin fiyatların ayarlanmasını zorlaştırır.

5. İçiredekiler – Dışarıdakiler : Sendikalar, ücret ve fiyat hareketliliğini yavaşlattığıdan devrevi hareketliliği uzun vadeye yayar. Sonuçta sözleşme masasına önce içeridekiler oturur.

6. Kordinasyon yetersizliği  : Sektöre dayalı işveren ya da işçiler arasında koordinasyon yetersizliği piyasa mekanizmasını yavaşlatır.

7. Fiyat karışık ayarlanması : Firmaların ücret ve fiyatları değişik zamanlarda değiştirmesi piyasa işleyişini yavaşlatan diğer bir nedendir.

8. Toplam talep dışsallıkları : Firmalar arası oluşabilecek dışsallıkların varılığı firmanın faydası ile toplam fayda arasında çelişki doğurur buda bir diğer piyasa yapışkanlığı nedenidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM