Phillips Eğrisi Analizi

Phillips Eğrisi Analizi

Philips tarafından uydurma bulgulara dayalı olarak ortaya atılan bu eğri Lipsey tarafından modelleştirilmiştir. PC ile gösterilir.

Philips eğrisine göre, iş gücü verimliliği (z) verili iken, ücretlerdeki değişim ile işgücü talep fazlası, dolayısıyla işsizlik arasında ters yönlü ilişkinin olduğunu savunur.

-Yukarıda ki şekile göre O ile U1 arasında iş gücü talep fazlası pozitif olduğundan işsizlik düşük düzeyde olup ücretlerde ki değişim pozitiftir.
-U1 noktasında işgücü talep fazlası sıfır olduğundan işsizlik normal düzeyde olup ücretlerde ki değişim sıfırdır.
-U1 noktasından sonra iş fücü talep fazlası negatif olduğundan işsizlik düzeyi yüksek olup ücretlerde ki değişim negatiftir.

Philips eğrisini analiz ettikten sonra toplam talep ve toplam arz modeli arasında ki ilişkiye kısaca değinelim.

Bu ilişkiyi Samuelson ve Solow tarafından ortaya konmuştur. Bu analize göre; üretim fonksiyonu ve işgücü verimliliği verili iken, ücretlerdeki değişim ile fiyatlarda ki değişim arasında doğru yönlü ilişki söz konusu olduğu için enflasyon oranı ile işsizlik oranı arasında ters yönlü ilişki vardır.

Toplam talebi sağa kaydıran etmenler Philips eğrisi üzerinde aşağı yukarı hareket eder Toplam talebi sola kaydıran etmenler Philips eğrisi üzerinde aşağıya doğru bur hareket oluşturur.

Toplam arzı sağa kaydıran etmenler Philips eğrisini sola kaydırarak tekrar çizilmesine neden olur.
Toplam arzı sola kaydıran etmenler Philips eğrisini sağa kaydırarak yeniden çizilmesine neden olur.

Philips eğrisini analiz etmeye çalıştık umarım faydalı olmuştur herkese iyi çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?