Öğretmenler 4 Yılda Bir Sınava Tabi Tutulmalı Mı?

Öğretmenler 4 Yılda Bir Sınava Tabi Tutulmalı Mı?

Biliyorsunuz ki meb öğretmenlere yönelik taslak performans yönetmeliği yayımladı. O taslak yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Taslak ta yer alan 24. madde şu şekilde

MADDE 24 – (1) Öğretmenler, dört yılda bir “Öğretmenlik Mesleği Yeterlikleri” kapsamında sınava tabi tutulurlar.

(2) Sınav, Bakanlıkça sınava gireceklerin sayısı, altyapı imkanları ve benzerleri göz önünde bulundurularak her yıl düzenlenebilir.

(3) Sınav ile ilgili iş ve işlemler Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür.

(4) Sınav, ihtiyaç duyulması halinde coğrafi şartlar göz önünde bulundurularak birden fazla il için bir veya birden fazla merkezde gerçekleştirilebilir.

Burada yer alan 4 yılda bir sınava tabi tutulur kısmı öğretmenler cephesinden büyük tepki topladı. ve sosyal medyada geniş bir yankı uyandırdı.

Ayrıca öğretmenlerin sınava tabi olacakları konular 25. maddede sayılmıştır.

Sınava ilişkin usul ve esaslar

MADDE 25 – (1)

(4) Sınav, Öğretmenlik Mesleği Yeterliklerinde yer alan;

a) Alan bilgisi (% 20),

b) Alan eğitimi bilgisi (%20),

c) Mevzuat bilgisi (%5),

ç) Eğitim öğretimi planlama (%5),

d) Öğrenme ortamları oluşturma (%5),

e) Öğretme ve öğrenme sürecini yönetme (%10),

f) Ölçme ve değerlendirme (%5),

g) Milli, manevi ve evrensel değerler (%10), ğ) Öğrenciye yaklaşım (%5),

h) İletişim ve işbirliği (%5),

ı) Kişisel ve mesleki gelişim (%5)

konu başlıkları ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (%5) konularından yapılır.

(5) Sınavın yapılacağı yer, gün ve zaman ile ikinci fıkrada belirtilen sınav konuları Sınav Koordinasyon Komisyonu tarafından önceden açıklanır.

(6) Sınav sonuçları, sınavın sadece yazılı yapılması durumunda, sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 30 iş günü içinde Bakanlığın internet sitesinde duyurulur.

Sizce öğretmenler 4 yılda bir sınava tabi tutulmalı mı ?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?