ALTIN 466,76
DOLAR 7,3724
EURO 8,7847
BIST 1,1908
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Öğretim İlkeleri – Eğitim Bilimleri – ÖYT

Öğretim İlkeleri – Eğitim Bilimleri – ÖYT

Eğitim bilimleri, öğretim yöntem ve teknikleri içindeki Öğretim İlkeleri konusunu yazmaya çalışacağız. Bu yazımızda Öğretim İlkelerine maddeler halinde yazacağız. Öğretim İlkeleri 14 madde halinde sıralanabilir.

1) Hedefe Yönelik (Uygunluk) İlkesi: Bütün uygulamalar dersin hedef davranışlarına (kazanımlarına) uygun olmalı. Strateji, yöntem, teknik ve materyaller öğrenci kazanımına ulaşmayı sağlayacak özellikte olmalı.

2) Öğrenciye görelik (Uygunluk) İlkesi: Aynı yaş grubu da olsa her öğrencinin ilgi, yetenek, zeka, fizyolojik ve ruhsal özellikler bakımından birbirinden farklı olduğunu kabul etmeyi ve programı bu şekilde düzenlemeyi gerektirir.

3) Hayatilik (Yaşama Yakınlık) İlkesi: Eğitim ortamında, hayatta karşılaşacağı durumlara, problemlere ve etkinliklere yer verilmelidir.

4) İş (Aktivite, Etkin, Katılım) İlkesi: Öğrencinin derse aktif katılımını sağlayan, sorular yönelten, karşılaştırmalar yapan, araştıran, sonuca varan konumuna gelmesini sağlar.

5) Ekonomiklik (Tasarruf) İlkesi: En az maliyetle en yüksek verimi elde etmeye dayanır. (Zamansal maliyet, parasal maliyet, enerji maliyeti vb.)

6) Somuttan Soyuta ilkesi: Öğrenci ders konusu eşya ve nesnelerle doğrudan karşı karşıya getirilmesi esasına dayanır.

7) Açıklık (Ayanilik) İlkesi: Ders konusunun öğrencinin seviyesine uygun anlayacağı şekilde açık ve net olması, birden fazla duyu organına hitap ederek öğretimi somutlaştırmasıdır.

8) Aktüalite (Güncellik) İlkesi: Öğretilecek konuların güncel olay ve sorunlarla ilişkilendirilerek aktarılması esasına dayanır.

9) Bilinenden Bilinmeyene İlkesi: Yeni bir konu öğretilirken önceki bilgileri öğrendikleri ile bağlantı kurulursa daha kolay öğrenme gerçekleşir.

10) Yakından Uzağa (Zaman-Mekan Boyutu) İlkesi: İşlenmekte olan konuların örneklerin, olayların zamansal ve mekânsal olarak yakından uzağa bir düzen izlemesidir.

11) Basitten Karmaşığa (Kolaydan Zora) İlkesi: Öğrencinin yapabileceği etkinliklerden başlayıp adım adım zorlaştırılması esasına dayanır.

12) Bütünlük (Bütünsellik) İlkesi: Eğitilecek kişinin her yönüyle (duygu, düşünce, irade, fizyoloji vs.) bir bütün olarak ele alınması her yönüyle dengeli bir şekilde geliştirilmelidir.

13) Sosyallik (Otoriteye İtaat, Özgürlük) İlkesi: Bireyin sosyal yapıya uygun davranması bununla birlikte karar verme, sorumluluk alma vs. özgür olmasıdır.

14) Tasarruf İlkesi: Öğrenilen bilgilerin başka bir durumda kullanılmasıdır.

Diğer eğitim bilimleri ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.