Meşru Savunma ve Koşulları

Meşru Savunma ve Koşulları

Ceza kanunun en önemli konularından biri olan meşru müdafaa yada meşru savunmayı anltamaya çalışacağım. Meşru […]

Ceza kanunun en önemli konularından biri olan meşru müdafaa yada meşru savunmayı anltamaya çalışacağım.

Meşru savunma Ceza kanunumuzda şu şekilde ifade edilmektedir : Gerek kendisine gerek başkasına ait bir HAKKA yönelmiş, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı olacak bir şekilde defetmek zorunluluğu ile işlenen fillerden dolayı faile ceza verilmemesidir. (TCK md 25)

Bu madedende anlaşılacağı gibi meşru savunmanın bazı şartları var. Bu şartlar maddeler halinde yazmak daha iyi bir anlatım olacak diye düşünüyorum.

1. Saldırı haksız bir saldırı olmalıdır.
2. saldırı mevcut olmalı yani saldırı başlamış olmalı.
3. Saldırı bir hakka yönelik olmalı. Örneğin mal varlığı, kişilik haklarına yapılan saldırı gibi.
4. Meşru müdafada bulunan için ise savunmasını saldırgana yapmalı, yani alakasız bir kişiye karşı yapmamalı.
5. O anda saldırıyı defetmesi gerekir yani o an kendinizi savundunuz savundunuz. Savunmadınız meşru müdefa hakkınız kalkar.
6. Saldırı ile savunma arasında orantı olmalı. Mesala adam size sopa ile saldırırken siz belinizden silahınızı çekip adamı vuramazsınız.
7.Savunma sırasında, savunma sınırı kasten aşılmışsa meşru savunmadan yararlanamazsınız. Yani karşı tarafı yaralayarak kurtulma şansınız varken adamı öldürürseniz suç işlemiş olursunuz. Bu aşma kasten değilde taksirle olursa taksirli suç ile cezalandırılırsınız.Kısaca meşru müdafayı anlatmaya çalıştım inşallah faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM