ALTIN 461,59
DOLAR 7,4451
EURO 8,8188
BIST 1,1831
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Medeni Kanunda Kişilik Kavramı

Medeni Kanunda Kişilik Kavramı

Konumuza kişilik kavramı (hakkı) nedir sorusunun cevabı ile başlayacağı. kişilik kavramı hukukumuzda; kişinin maddi. manevi bütünlüğü üzerinde sahip olduğu mutlak haklara denir.

Peki kişilik hakkı ne zaman başlar? Medeni kanunumuzda kişilik, çocuğun sağ ve tam doğduğu anda başlar ve ölümle sona erer. Kişilik hakkı devredilemez, haczedilemez, miras yoluyla bir başkasına bırakılamaz.

Kişilerin maddi, manevi ve sosyal olmak üzere üç kişilik hakkı vardır. kişinin sosyal varlığına ilişkin hakları, hayat hakkı, şeref hakkı, adı, ekonomik özgürlüğü vs. dir. Bunun yanında en kpss adayları arasında en çok karıştırılan konulardan biride hak ehliyet kavramıdır. kişilik kavramı ile hak ehliyet kavrama farklı kavramlar dır. Yazımızın bu kısmında hak ehliyetine değineceğim.

Hak ehliyetini sağ ve tam doğmak koşulu ile, ana rahmine düştüğü anda kazanır. Peki kişilik hakkı ne zaman başlıyordu? Medeni kanunumuzda kişilik, çocuğun sağ ve tam doğduğu anda başlar.

Hak ehliyeti ise medeni kanunumuzun 8. maddesinde Her insanın hak ehliyeti vardır. Buna göre bütün insanlar, hukuk düzeninin sınırları içinde, haklara ve borçlara ehil olmada eşittirler. denilmektedir.

KENDİ İSTEĞİ VE VELİSİNİN RIZASI ile mahkemece ergin kılınabilir.

Kişilik ile ilgili son olarak şunu belirtmek isterim ki; Kimse, hak ve fiil ehliyetlerinden kısmen de olsa vazgeçemez. Kimse özgürlüklerinden vazgeçemez veya onları hukuka ya da ahlâka aykırı olarak sınırlayamaz. Yazılı rıza üzerine insan kökenli biyolojik Maddelerin alınması, aşılanması ve nakli mümkündür.

Ancak, biyolojik Madde verme borcu altına girmiş olandan edimini yerine getirmesi istenemez; maddî ve manevî tazminat isteminde bulunulamaz.

Kişilik haklarını koruyan bazı davalarda bulunmakta. Bu konuya kısaca değinecek olursak.

Kişilik hakkını koruyan Özel davalar

Men davası : diğer bir adı saldırıya son verme davasıdır. Bu davada halen devam etmekte olan bir saldırı söz konusudur. Bu saldırıya son verilmesi için açılan davadır.

Önleme davası : Bu davada ise kişiliğe henüz bir saldırı yoktur ancak saldırı olacağı belirtileri vardır. Oluşacak bu saldırıyı önlemek için açılan davadır.

Tespit davası :  Bu tür davalarda ise saldırı sona ermesine rağmen bir saldırının etkisi halen devam etmekte olup, bu saldırının tespiti için açılan davadır.

Kişilik hakkını koruyan tazminat davaları

Maddi tazminat davalarıdır.

Kişilik kavramı ile ilgili bazı bilgiler aktarmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur herkese iyi çalışmalar.

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.