ALTIN 461,63
DOLAR 7,4362
EURO 8,8149
BIST 1,1842
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Medeni Kanunda Boşluk ve Türleri

Medeni Kanunda Boşluk ve Türleri

Medeni Kanunda Boşluk ve Türleri; Hukuk Boşluğu, kural içi boşluk, Kural dışı boşluk, Bilinçli – bilinçsiz boşluklar gibi boşluklardır. Boşluk kanunda bilerek yada bilmeden oluşan / oluşturulan boşluklardır. Bunların bazı türlerini anlatmaya çalışacağım.

Hukuk Boşluğu

Hakimin çözmek zorunda olduğu meseleye uygulayacağı bir kanunun yada örf-adetin olmaması durumunda ortaya çıkar. Bu durumda hakim hukuk yaratma yoluna gider ve kendisi eğer kanun koyucu olsa nasıl kanun konursa o şekilde kanun koyar ve uygular. Hakimin bu koyduğu kanun gerçek kanun hükmünde değildir bu yüzden herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Hatta hakimin kendisini bile bağlamaz. ayrıca oluşturulan bu kanun anayasa mahkemesi denetimine tabi değildir ancak bir üst yargı denetimine tabidir. Bu kanun, kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı bir davranış değildir.

Kural içi boşluk

Bu boşluk türünde ise kanunu koyucu belli bir çözüm ortaya koymuştur. ancak bu çözüm somut olan olaya uygulanması mümkün değildir. Buradan şu çıkabilir, kanun koyucu genel çerçeveyi çizmiş ancak içini doldurmamışır. Bu boşluğu hakimin doldurmasını istemiştir. Böyle durumlarda hakimin takdir yetkisi devreye girer ve somut olaya ilişkin boşluk adalete uygun olarak doldurulur.

Kural dışı boşluk

Bu boşluğun bir diğer adı ise kanun boşluğudur. Yani kanun boşluğu nedir? Sorusunun cevabı kanun boşluğudur. Kanun boşluğu da; kural içi boşlukların dışında kalan bütün boşluklar kanun boşluğuna girer. Bu boşlukları kanun koyucu istemeden bırakmıştır. kanun boşluklarının bir kaç türü vardır. Bunlarada kısaca değinelim.

– Bilinçli – bilinçsiz boşluklar

kanun koyucu bilerek ve isteyerek kanun boşluğu bırakmışsa buna bilinçli boşluk denir. ancak Kanun koyucu özenli davranmayıp, ihmalkar davranmışsa yada kanun konulduktan sonra sosyal hayatta değişiklikler meydana gelmişse bu durumda ortaya çıkan boşluk bilinçsiz boşlultur.

– Açık boşluk

– Örtülü boşluk : Somut olay karşısında her hangi bir hükümün bulunmadığı açıkca ortada ise bu açık boşluktur. Ancak kanunda somut olay ile ilgili bir düzenleme var ancak bu düzenlemenin uygulanması adalete aykırı ise bu durumda örtülü boşluk vardır.

– Gerçek boşluk

– Gerçek olmayan boşluk : Kanunda somut olay ile ilgili hiç bir düzenleme yoksa gerçekte boşluk vardır. Ancak somut olayla ilgi bir düzenleme var ancak bu tatmin edici bir cevap veremiyorsa bu gerçek olmayan bir boşluktur.

Medeni Kanunda Boşluk ve Türleri konusunu anlatmaya çalıştım Herkese iyi çalışmalar

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.