Limited Şirketlerin Kuruluşu Tasviyesi

Limited Şirketlerin Kuruluşu Tasviyesi

LİMİTED ŞİRKET’ler

ZORUNLU ORGANLARI

ORTAKLAR KURULU: AŞ deki genel kurul hükümlerine tabidir. Limited şirketlerde üçte ikinin kararıyla intifa senedi çıkarabilir.

NOT: Hem Limited hem yıllık kârlarının %5 ini yedek akçe olarak ayırmak zorundadır. Bu oran üzerinde ayrılan yedek akçe isteğe bağlı yedek akçedir. Şirket aktiflerinin o gün ki değerinden daha düşük yazılmasına GİZLİ YEDEK AKÇE denir.

ÜÇTE İKİ ÇOĞUNLUKLA ALINABİLECEK KARARLAR

İmtiyazlı pay çıkarma,

Payların devrini sınırlama,

Esas sermayenin artırılması,

Rüçhan hakkını sınırlandırmak

Şirketin feshi.

NOT:Bu oranlar a.ş. de ¾ tür.

MÜDÜRLER: Şirketi yönetme ve temsil etme yetkisine sahiptirler. Ana sözleşmeyle atanırlar. Rekabet yasağı sözleşmesine uymak zorundadırlar. Ticari mümessil veya vekil atayamazlar. Mümessilleri atama yetkisi ortaklar kuruluna aittir.Değiştirilmeleri için mutlaka ana sözleşme değiştirilmeli.

Denetçiler : Anonim şirkete ait hükümler uygulanır.

SONA ERMESİ

a) Şirket sözleşmesinde öngörülen sona erme sebeplerinden birinin gerçekleşmesiyle.

b) Genel kurul kararı ile.

c) İflasın açılması ile.

d) Uzun süreden beri şirketin kanunen gerekli organlarından biri mevcut değilse veya genel kurul toplanamıyorsa, ortaklardan veya şirket alacaklılarından birinin şirketin feshini istemesi üzerine şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi, müdürleri dinleyerek şirketin, durumunu Kanuna uygun hâle getirmesi için bir süre belirler, buna rağmen durum düzeltilmezse, şirketin feshine karar verir.

Haklı sebeplerin varlığında, her ortak mahkemeden şirketin feshini isteyebilir. Mahkeme, istem yerine, davacı ortağa payının gerçek değerinin ödenmesine ve davacı ortağın şirketten çıkarılmasına veya duruma uygun düşen ve kabul edilebilir diğer bir çözüme hükmedebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM