ALTIN 462,03
DOLAR 7,4440
EURO 8,8192
BIST 1,1841
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Kusursuz Sorumluluk Halleri

Kusursuz Sorumluluk Halleri

Kusursuz Sorumluluk Halleri hakkaniyet sorumluluğu, özen sorumluluğu ve tehlike sorumluluğu olmak üzere üçe ayrılır. Bunları kısa kısa anlatacak olursak;

HAKKANİYET SORUMLULUĞU ; Hakkaniyet gerektiriyorsa hakim, ayırt etme gücü bulunmayan kişinin verdiği zararın kısmen ya da tamamen tazmin edilmesine karar verebilmesidir. Buna bir örnek yazacak olursak; kişinin akıl sağlığı yerinde değil ama zengin biri. Bu kişi fakir birinin evini yakarsa hakkaniyet gereği bu zararı ödemek zorundadır.

İkinci olarak ÖZEN SORUMLULUĞU anlatmaya çalışalım. Bu sorumluluk türünde 4 kişinin sorumluluğu vardır. Bunlar

1. Adam Çalıştıranın Sorumluluğu

Adam çalıştıranın sorumluluğu, özen sorumluluğu ilkesine yaslanan bir kusursuz sorumluluk halidir. Burada kusursuz sorumluluğun kabul edilme sebebi, sorumlu tutulan kişinin üzerine düşen dikkat ve özen yükümlülüğünün gereğini yerine getirmemiş olmasıdır.

Sorumluluk Şartları;
Adam çalıştıran bulunması
Çalışan(yardımcı) bulunması
Bağımlılık ilişkisinin bulunması
Üçüncü bir kişinin zarar görmesi
Zararın işin gördüğü sırada ve işin görülmesi ile ilgili olması
Adam çalıştıranın kurtuluş kanıtı getirmemiş olması

Gerçek veya tüzel kişiler, adam çalıştıran sıfatını haiz olabilirler. Ancak bir kamu tüzel kişisinin adam çalıştıran sıfatını kazanabilmesi için yardımcı kişi ile arasındaki ilişki, bir özel hukuk ilişkisi olmalıdır.
Adam çalıştıran ile çalıştıran arasındaki ilişkinin sözleşmesel bir bağa dayanması şart değildir.
Adam çalıştıranın sorumluluğunun doğabilmesi için, adam çalıştıranın emir ve talimatlarına dayalı olarak hizmet gören bir çalışana ihtiyaç vardır.
Adam çalıştıranın onayı ile yardımcı kişi de bir başkasını çalıştırırsa zarardan, asıl adam çalıştıran ve alt adam çalıştıran kişi müteselsil sorumlu olurlar.

Çalışan kişi, işi gördüğü sırada ayırtım gücüne sahip olmasa bile adam çalıştıran sorumluluktan kurtulamaz. Zarar işin görülmesi sırasında değil de sadece işin vesile edilmesi sonucu meydana gelmişse, işin görülmesi ile zarar arasında doğrudan bir işlevsel bağ kurulamadığı için adam çalıştıranın sorumluluğuna başvurulmaz. Adam çalıştıran gereken özeni gösterdiğini kanıtlayarak sorumluluktan kurtulabilir. Bu konunun içinde birde Yardımcı Kişilerin Fiilerinden Sorumluluk vardır. Borçlu, borcun ifasını veya bir borç ilişkisinden doğan hakkın kullanılmasını, birlikte yaşadığı kişiler ya da yanında çalışanlar gibi yardımcılarına kanuna uygun surette bırakmış olsa bile, onların işi yürüttükleri sırada diğer tarafa verdikleri zararı gidermekle yükümlüdür. Bağımlılık ilişkisinin bulunması şart değildir. Yardımcı kişilerin fiillerinden doğan sorumluluk önceden yapılan bir anlaşma ile tamamen veya kısmen kaldırılabilir.
Sorumluluktan kurtulabilmesi için, yardımcı kişinin fiilini bizzat borçlu sıfatı ile kendisi yerine getirmiş olsaydı dahi zararın doğacağını, bu sebeple kendisinin kınanamayacağını kanıtlaması gerekir.

2. Hayvan bulunduranın sorumluluğu;

Bu Sorumluluğun olması için bazı şartların gerçekleşmesi gerekir.
Zarar veren hayvanın sahibi olma zorunluluğu yoktur.
Kurtuluşu kanıtı getirmek mümkündür.
Hayvan bir başkası veya bir başkasına ait hayvan tarafından ürkütülmüş olursa hayvanı bulunduran bu kişiye rücu edebilir.
Hayvan bir başkasının taşınmazı üzerinde bir zarar meydana getirirse, taşınmazın zilyedi, o hayvanı;
Yakalayabilir
Zararı giderilinceye kadar alıkoyabilir
Durum ve koşullar haklı gösteriyorsa hayvanı diğer yollarla etkisiz hale getirebilir. Bu durumda derhal haber vermek durumundadır.

3. Ev başkanının sorumluluğu;

Medeni Kanunda yer almaktadır.
Kurtuluş kanıtı getirebilir.

4. Yapı malikinin sorumluluğu:

Kurtuluş kanıtı getirme imkanı bulunmamaktadır.
İntifa ve oturma hakkı sahipleri binanın bakımındaki eksikliklerden doğan zararlardan malikle birlikte müteselsilen sorumludur. Birlikte sorumlu olanlar, daha sonra bu sebeplerle kendilerine karşı sorumlu olan diğer kişilere rücu edebilirler.
Son olarak TEHLİKE SORUMLULUĞU’ndan kısaca bahsedelim. Bu tür sorumluluklarda; Sorumluluktan kurtulma imkanının olmadığı, ağırlaştırılmış bir kusursuz sorumluluk halidir.
Önemli ölçüde tehlike arz eden bir işletmenin faaliyetinden zarar olduğu takdirde bu zarardan işletme sahibi ve varsa işleten müteselsilen sorumludur. Umarım faydalı olmuştur herkese iyi çalışmalar

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.