Kpss A’ya Nasıl Çalışılmalı

Kpss A’ya Nasıl Çalışılmalı

Günümüzde en çok rağbet gören sınavların başında KPSS sınavı gelmekte. Peki bu sınava nasıl hazırlanmak gerekiyor? Öncelikle; Kpss’ye hazırlanmak uzun bir süreç ve sabır gerektiriyor. Bunu en başta bilin ve ona göre yazıyı okumaya başlayın.

Nasıl çalışmalıyız?

1- Çalıştığınız konuları ilginç hale getirmeye çalışın ve konulardan zevk almaya çalışın. Örneğin Muhasebe dersi sizin için sıkıcı bir ders olabilir ama muhasebeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin 100 Kasa hesabını işleyişini anlamadınız. Bunun için hayal gücünüzü kullanarak kendinizi kasa yerine koyun ve çalıştığınız kitabında sizden borç isteyen biri olarak düşünün. Siz kasa olarak kitaba para verdiğiniz zaman durum ne olur? Siz alacaklı olursunuz ve kayıt alırken yazacağınız şey “ben bu kitaptan alacaklıyım” olacaktır. (Kasadan para çıkış kaydı) Tam tersi de olabilir kitap size para vermiş olabilir o zaman nasıl olacak siz kitaba borçlanmış olursunuz ve kayıt işlemi yaparken “ben kitaba borçluyum” diye yazarsınız. (Kasaya para giriş kaydı) gibi kendi kendinizi eğlendirebilirsiniz ticaret yapabilirsiniz  Her şey sizin hayal gücünüze bağlı.

2- Ders çalışırken zamanınızı verimli kullanın. Bu verim konusu kişiden kişiye değişir ama genel olarak şunu bilin sizin için en verimli saatleri bulun ve o saatlerde ders çalışmaya çalışın. Örneğin kimi arkadaş gece geç saatlerde çalıştığında verim alır kimisi sabah namazdan sonra çalıştığında verim alır. Bunu kendiniz bulmalısınız. (Not: Bilimsel olarak en verimli saatlerin sabah uyandıktan sonra ki ilk saatlerdir unutmayın)
3- Ders çalışma peryotlarınızı en fazla 1 saat olarak belirleyin ve bu süreyi aşmamak için gayret gösterin.
4- Evde yalnız çalışmak yerine, kütüphane gibi bir ortamda çalışmak size daha çok çalışma aşkı verecektir, sizi gaza getirecektir, bunu kesinlikle unutmayın.
5- Ders çalışırken sadece derse odaklanmaya çalışın. Başka konuları düşünmemeye çalışın, (Kız Arkadaşı / Erkek Arkadaşı)
6- Not alarak çalışın. Çünkü konuyu tekrar ederken bu size çok fazla avantaj sağlayacak.
7- Sizinle aynı durumda olan arkadaşlarınızla birlikte çalışın. Ders aralarında birlikte oturup çay içerken takıldığınız konuları ortaya sorun ve arkadaşlarınızla o konuları tartışın emin olun bir çok şeyi daha iyi ve daha hızlı bir şekilde öğreneceksiniz.

8- Geldik en önemli konuya  Ders ders mi çalışmalı yoksa konu konu mu çalışmalı? Her ikisininde kendine göre avantajları olsa da şahsi görüşüm konu konu gitmek daha faydalı olur. Çünkü eğer bir dersi bitirip diğer derse geçerseniz ilk çalıştığınız dersi unutma ihtimaliniz çok fazla. Ancak ders ders giderseniz bütün konuları daha hızlı bitirir ve tekrar etme şansınız yüksek olur. Konu konu konu çalışırsanız konuları daha iyi öğrenir ve unutma şansınız azalır. Son olarak konu konu giderseniz veriminiz daha yüksek olur.

Son iki madde kesinlikle yapılması gereken, herkesin kırmızı çizgisi olması gereken maddelerdir

9- Günlük çalışın ve ders çalışmadığınız tek bir gününüz dahi olmasın.

10) Bol bol tekrar yapın soru çözün.

Kpss ye nasıl çalışmalı anlatmaya çalıştım, Sizde görüşlerinizi yorum bölümünden yazabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?