ALTIN 222,9555
DOLAR 5,3714
EURO 6,1320
BITCOIN 18,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

Koruma Tedbirleri Nelerdir?

19.03.2018
6.958
A+
A-
Koruma Tedbirleri Nelerdir?

Koruma tedbirleri bir cezalandırma araçları değildir. Bu tedbirlerin uygulanabilmesi için zararın ağırlığı ile orantılı olması ve bir hakkın tehlikede
bulunması gerekir. Genellikle fail hakkında uygulanır, ancak mağdur veya diğer kişiler hakkında uygulanabilir. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 4.kısmında düzenlenen koruma tedbirleri şunlardır:

1. Yakalama ve gözaltı
2. Tutuklama
3. Adli kontrol
4. Arama ve elkoyma
5. Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
6. Gizli soruşturmacı
7. Teknik araçlarla izleme

Burada küçük bir nok aktarayım; Güvenlik tedbirleri ile koruma tedbirlerini birbirine karıştırmamak gerekir. Güvenlik tedbirleri, ceza verilemediği ya da cezanın yetersiz kaldığı durumlarda uygulanan ek yaptırımlardır. Koruma tedbirleri ise yargılamanın sağlıklı yürümesi için kişinin bazı haklarına ve özgürlüklerine müdahale edilmesidir.

Şimdi bu güvenlik tedbirlerini kısaca değinelim.

Yakalama: Suç işlediğinden şüphelenilen kişinin gözaltı veya tutuklama kararı olmaksızın geçici olarak özgürlüğünden alıkonmasına yakalama denir. Gözaltı: Yakalanan kişinin hâkim tarafından dinlenmesini gerektiği durumlarda elde tutulmasına, gözaltı denir. Gözaltı kararını kural olarak cumhuriyet savcısı verir. Gözaltı kararı, sözlü olarak da verilebilir; ancak bu kararın, derhal yazılı hale getirilmesi gerekir. Yakalanan kişi, Cumhuriyet Savcılığınca bırakılmazsa, soruşturmanın tamamlanması için gözaltına alınmasına karar verilebilir. Gözaltı süresi, yakalama yerine en yakın hâkim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç, yakalama anından itibaren 24 saati geçemez. Yakalama yerine en yakın hâkim veya mahkemeye gönderilme için zorunlu süre 12 saatten
fazla olamaz.

Tutuklama: Gözaltındaki kişinin, kanunlarda sayılı sebeplerin varlığı halinde, hakim kararına dayanarak, geçici olarak özgürlüğünden yoksun bırakılıp cezaevine konulmasıdır. Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilebilir.

Adli Kontrol: Tutuklamaya alternatif olarak getirilmiş, failin bazı hak ve özgürlüklerine kısıtlama getiren tedbirlerdir. Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre bir suç sebebiyle yürütülen soruşturmada, tutuklama sebeplerinin varlığı halinde, şüphelinin tutuklanması yerine adli kontrol altına alınmasına karar verilebilir. Adlî kontrol, şüphelinin aşağıda gösterilen bir veya birden fazla yükümlülüğe tabi tutulmasını içerir. Kanunda sayılı belli başlı adli kontroller şunlardır:
-Yurt dışına çıkmama
-Belirli yerlere başvuru
-Kontrol tedbirlerine tabi tutulma
-Taşıt kullanımının yasaklanması veya kısıtlanması
-Alkol ve uyuşturucu tedavisine tabi tutulma
-Güvence miktarı yatırma
-Silah bulundurmanın yasaklanması veya kısıtlanması
-Teminat miktarı yatırma
-Aile yükümlülüklerine tabi tutulma
-Konutunu terk etmeme
-Belirli bir yerleşim bölgesini terk etmeme
-Belirlenen yer veya bölgelere gitmeme

Arama ve el koyma : Yakalamak veya suç delillerini elde etmek için şüphelinin veya sanığın üstünde, eşyasında, konutunda, işyerinde veya ona ait diğer yerlerde yapılan araştırma faaliyetine arama denir. Arama için makul şüphe yeterlidir. Arama, hakim kararıyla; gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde cumhuriyet savcısının, cumhuriyet savcısına ulaşılamadığı hallerde ise kolluk amirinin yazılı emri ile yapılır.

Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi: Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada, suç işlendiğine ilişkin somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka suretle delil elde edilmesi imkânının bulunmaması durumunda, ağır ceza mahkemesi veya gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde Cumhuriyet savcısının kararıyla şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimi dinlenebilir, kayda alınabilir ve sinyal bilgileri değerlendirilebilir. Cumhuriyet savcısı kararını derhâl mahkemenin onayına sunar ve mahkeme, kararını en geç 24 dört saat içinde verir. Sürenin dolması veya mahkeme tarafından aksine karar verilmesi hâlinde tedbir, cumhuriyet savcısı tarafından derhâl kaldırılır. Bu tedbire ağır ceza mahkemesince oy birliğiyle karar verilir.

Gizli Soruşturmacı ve Teknik Araçlarla İzleme

a-Gizli Soruşturmacı Görevlendirilmesi: Soruşturma konusu suçun işlendiği hususunda somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin bulunması ve başka surette delil elde edilememesi hâlinde, kamu görevlileri gizli soruşturmacı olarak görevlendirilebilir. Bu madde uyarınca yapılacak görevlendirmeye ağır ceza mahkemesince oy birliğiyle karar verilir.

b-Teknik Araçlarla İzleme: Aşağıdaki suçların işlendiği hususunda somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebepleri bulunması ve başka suretle delil elde edilememesi hâlinde, şüpheli veya sanığın kamuya açık yerlerdeki faaliyetleri ve işyeri teknik araçlarla izlenebilir, ses veya görüntü kaydı alınabilir.
Teknik araçlarla izlemeye ağır ceza mahkemesi tarafından oy birliğiyle karar verilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.