Kıymetli Evrakların Devri Nasıl Olur ?

Kıymetli Evrakların Devri Nasıl Olur ?

Daha önce devir şekli bakımından kıymetli evrakları anlatmıştık. Şimdi bu konuyu biraz ayrıntılandıralım. devir şekli […]

Daha önce devir şekli bakımından kıymetli evrakları anlatmıştık. Şimdi bu konuyu biraz ayrıntılandıralım. devir şekli bakımından kıymetli evraklar üçe ayrılır. nama yazılı, emre yazılı ve hamiline yazılı kıymetli evraklar.
Nama yazılı kıymetli evraklar : Evrakta ad soyad yazılıdır. Emre kaydı içermez ve nama yazılıdır. Devir şekli en zor olan senet türüdür.
Devir için; devir beyanı ve teslim gereklidir. Alacağın temliki hükümlerine tabidir. Nama yazılı senet Poliçe ve bonoya “Her hamile ödenebilir” kaydı konulursa senet hamiline yazılı hale gelmez. Bu senetler eksik nama yazılı poliçe veya bonodur.
Emre yazılı senede keşideci menfi emre kaydını koyarsa senet nama yazılı senede dönüşür.
İlmuhaberler sadece nama düzenlenebilir.
Banka bonoları, Banka garantili bonolar, finansman bonoları nama düzenlenemez.
Pay senetleri Poliçe bono çek emtia senetleri nama düzenlenebilir.
Emre yazılı kıymetli evraklar : Senetlerde emre kaydı, ad soyad yer alır.
Kanunen emre yazılı senetler vardır, bunlar ; kambiyo senetleri, makbuz senetleri, varant,.
Emre yazılı senetlere menfi emre yazılı senet kaydı konularak nama yazılı senet haline getirilebilir.
Emre yazılı senetlerin devri için ciro + teslim yani imzala ver
Keşideci ciro edemezsin demezsen senet nama yazılı senet haline döner. Emre yazılı senetler illetten mücerttir, kamu güvenine haiz senetlerdir, senedin arka yüzünde yer kalmamışsa alonj yapılır.
İpotekli borç senetleri, irat senedi, rehinli tahvil, pay senedi ile değiştirilebilir tahvil, katılma intifa senedi emre yazılı düzenlenemez.
Hamiline yazılı kıymetli evraklar : Ad soyad yoktur. Her hamiline ödenebilir kaydı bulunur. Bu senetlerin devri en kolay olanıdır. Sadece kıymetli evrağın teslimi ile senet devredilir.
Kambiyo senetlerinden sadece çek hamiline düzenlenebilir. Poliçe ve bono hamiline düzenlenemez. Ayrıca makbuz senedi, varant, konşimento, nakliye senedi de hamiline düzenlenemez.
Çek, bedeli peşin ödenen pay senetleri, ipotekli borç senetliri, irat senetleri, rehinli tahviller, konşimento hamiline düzenlenebilir.
kıymetli evraklarda devri anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Herkese iyi çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM