ALTIN 461,52
DOLAR 7,4386
EURO 8,8168
BIST 1,1835
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Kıymetli Evrakların Devri Nasıl Olur ?

Kıymetli Evrakların Devri Nasıl Olur ?

Kıymetli Evrakların Devri şekil bakımından kıymetli evraklar üçe ayrılır. nama yazılı, emre yazılı ve hamiline yazılı kıymetli evraklar.

Nama yazılı kıymetli evraklar : Evrakta ad soyad yazılıdır. Emre kaydı içermez ve nama yazılıdır. Devir şekli en zor olan senet türüdür.

Devir için; devir beyanı ve teslim gereklidir. Alacağın temliki hükümlerine tabidir. Nama yazılı senet Poliçe ve bonoya “Her hamile ödenebilir” kaydı konulursa senet hamiline yazılı hale gelmez. Bu senetler eksik nama yazılı poliçe veya bonodur.
Emre yazılı senede keşideci menfi emre kaydını koyarsa senet nama yazılı senede dönüşür.
İlmuhaberler sadece nama düzenlenebilir.
Banka bonoları, Banka garantili bonolar, finansman bonoları nama düzenlenemez.
Pay senetleri Poliçe bono çek emtia senetleri nama düzenlenebilir.

Kıymetli Evrakların Devri nin bir diğer şekli ise;

Emre yazılı kıymetli evraklar

Senetlerde emre kaydı, ad soyad yer alır. Kanunen emre yazılı senetler vardır, bunlar ; kambiyo senetleri, makbuz senetleri, varant,.

Emre yazılı senetlere menfi emre yazılı senet kaydı konularak nama yazılı senet haline getirilebilir.

Emre yazılı senetlerin devri için ciro + teslim yani imzala ver
Keşideci ciro edemezsin demezsen senet nama yazılı senet haline döner. Emre yazılı senetler illetten mücerittir, kamu güvenine haiz senetlerdir, senedin arka yüzünde yer kalmamışsa alonj yapılır.
İpotekli borç senetleri, irat senedi, rehinli tahvil, pay senedi ile değiştirilebilir tahvil, katılma intifa senedi emre yazılı düzenlenemez.

Kıymetli Evrakların Devri nin bir diğer şeklide;

Hamiline yazılı kıymetli evraklar

Ad soyad yoktur. Her hamiline ödenebilir kaydı bulunur. Bu senetlerin devri en kolay olanıdır. Sadece kıymetli evrağın teslimi ile senet devredilir.
Kambiyo senetlerinden sadece çek hamiline düzenlenebilir. Poliçe ve bono hamiline düzenlenemez. Ayrıca makbuz senedi, varant, konşimento, nakliye senedi de hamiline düzenlenemez.
Çek, bedeli peşin ödenen pay senetleri, ipotekli borç seneleri, irat senetleri, rehinli tahviller, konşimento hamiline düzenlenebilir.
kıymetli evraklarda devri anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Herkese iyi çalışmalar.

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.