ALTIN 460,60
DOLAR 7,4374
EURO 8,8048
BIST 1,1828
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Kast ve Kast Biçimleri

Kast ve Kast Biçimleri

Öncelikle kastın ne olduğuna bakalım.

Kast: Suçun kanuni tanımındaki unsurların bilerek ve istenerek gerçekleştirilmesidir. Suçun oluşması kastın varlığına bağlıdır. Kural olarak failde kast yoksa suç da oluşmaz ancak yasada açıkça bir suçun taksirle işlenebileceği belirtilmişse kast olmasa da taksirden ceza verilebilir.

Kastın bazı biçimleri vardır. Bunlara değinecek olursak.

1- Genel Kast-Özel Kast : Hareketin ve sonucun fail tarafından istenmesinin ve bilinmesinin yeterli olduğu, suçun hangi amaçla işlendiğinin bir öneminin bulunmadığı durum, genel kasttır. Örneğin bir kişiyi öldürmek gibi. Suçun oluşması için sadece sonucun yeterli olmadığı, failin belli bir saik ve özel bir amaçla hareket etmesinin arandığı durumda, özel kast vardır. Örneğin hırsızlıktan söz edebilmek için malın, yarar sağlama amacıyla alınması gerekir. Malı alan şahıs, bunu kırıp bir çöpe atıyorsa, hırsızlık değil, mala zarar verme vardır.

2- Başlangıç Kastı-Eklenen Kast : Failin hareketinin başından beri olan kasta, başlangıç kastı; hareketten sonra ortaya çıkan kasta ise eklenen kast denir. Örneğin sınıfta unutulmuş bir cep telefonunu satmak üzere alan kişi, başlangıç kastı ile davranmıştır. Ancak gördüğü telefonun kendisinin olduğunu sanıp eve götüren, fakat sonradan kendisinin olmadığını anladığı halde geri vermek yerine satıyorsa eklenen kast vardır.

3- Ani Kast-Tasarlama Kastı : Anlık bir duygunun etkisiyle işlenen fiiller ani kast; zaman aralığına yayılarak (planlanarak) işlenen fiiller ise tasarlanmış kasttır. Örneğin trafikteki bir tartışma sonucu kişiyi yaralamak ani kasttır. Ancak trafikte tartıştığı kişinin adresini tespit edip birkaç gün sonra o kişiye saldırmak, tasarlama kastıdır.

4- Doğrudan Kast-Dolaylı (Olası) Kast : Failin doğrudan hedeflediği neticeyi almak üzere gerçekleştirdiği fiil, doğrudan kasttır. Ancak failin, suçun kanuni tanımındaki unsurların gerçekleşebileceğini öngörmesine rağmen, fiili işlemesi halinde gerçekleşen duruma ise dolaylı (olası) kast denir. Olası kast durumunda ceza, üçte birden yarısına kadar indirilerek verilir. Örneğin bir kişinin, tartıştığı kişiyi ateş ederek öldürmesi, doğrudan kasttır. Ancak fail, öldürmeyi düşündüğü kişiyi otobüs durağında görür ve silahını ateşlediğinde; bu saldırıda hem tartıştığı kişiyi hem de durakta bekleyen iki yolcuyu öldürürse, tartıştığı kişinin ölümünde doğrudan kast ver iken durakta bekleyenlerin ölümünde olası kast söz konusudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.