Kamu Tercihi Teorisi

Kamu Tercihi Teorisi

Kamu tercihi teorisi James M. Buchanan tarafından ortaya atılmıştır. Bu teoriye göre Piyasa başarısızlığının temel nedeni olarak, devletin başarısız olduğunu savunur. Yani devletin ekonomiye müdaha etmemesi gerektiğini ve eğer müdühale edersede oluşan olumsuzluklara karşı ne yapılması gerektiğini anlatan teoridir.

Bu teorinin varsayımları şunlardır.

1- Metodolojik bireycilik : Bu varsayımda birey ve bireyin faydası ilk sırdadır. Yani birey kendi faydasına olacak şekilde hareket eder. Ekonomik ve sosyal kararlarda bu tercihlere göre şekillenir. Ayrıca politikacılar, bürokratlar ve seçmenlerde çıkarcıdır.

2- İktisadi insan : Diğer bir adı da homo economicusdur. Bu konuyu daha önce burada anlatmıştım. Bu konuya ek olarak bireyler fayda maksimasyonu ile hareket ederken, kamu kesiminde politikacılar oy maksimasyonu, seçmenler ise fayda maksimasyonuyla hareket eder.

3- Politik mübadele : Bildiğiniz gibi mübadele değiş tokuş anlamına gelir. Bu değiş tokuşun kamu da ki karşılığı politik mübadeledir. Bu konuyu daha iyi anlamak için küçük bir örnek yazayım. Politikacılar oylarını arttırmak için yatırımlarını arttırır veya seçmenlerin mali yükümlülüklerine azaltırır. Bu yapılan icratlar karşılığında seçmende bu politikacılara oy verir. Bu olaylar sonucunda her iki tarafında faydası artar. Yani her iki tarafta kazançlı olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM