ALTIN 461,33
DOLAR 7,4343
EURO 8,8113
BIST 1,1837
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Kamu Harcamalarının Artış Nedenleri

Kamu Harcamalarının Artış Nedenleri

Kamu harcamaları devletin ekonomik ve sosyal durumuna bağlı olarak zaman içinde artış gösterir. Kamu harcamalarının bu artışının iki nedeni bulunur. Bunlar Görünüşte artış ve gerçekte artıştır.

Gerçekte artış şunu ifade eder; Kamu hizmetlerinin miktarı ve kalitesinde artışla birlikte kamu harcamalarının artmasıdır.

Görünüşte artış ise Kamu hizmetlerinin miktarı ve kalitesinde bir artış olmamasına rağmen kamu harcamalarının artmasını ifade eder.

Kamu harcamalarının görünüşte artmasının bazı nedenleri var. Bunları kısaca anlatacak olursak.

Kamu harcamalarının görünüşte artmasının nedenleri

– Paranın satın alma gücünün düşmesi: Kamu harcamalarının görünüşte artış nedenlerinin başında fiyatlar genel düzeyinini yükselmesi sonucu kamu harcalarının artmasıdır.

– Bütçe usullerinin değişmesi: Bütçede safi usülden gayri safi usüle geçilmesi kamu harcamalarını arttırır.

– Parasal Ekonomiye geçilmesi: Ayni ekonomiden parasal ekonomiye geçilmesi sonucu kamu harcamaları artar.

– Devlet sınırlarının genişlemesi: Savaş yada ülkelerin birleşmesi sonucu ülke sınırları genişler ve nüfus ta değişir. Eğer bu değişme kişi başı kamu harcamalarını arttırmıyorsa görünüşte artıştır. Eğer bu artış kişi başı kamu harcamaları miktarını arttıryorsa gerçekte artış olur.

– Devletleştirme giderleri: Özel kesimdeki hastahanelerin, okulların veya firmaların kamulaştırılması sonucu vatandaşların yararlandığı mal ve hizmetlerin miktarı ve kalitesinde bir değişmesi olmadığı sürece görünüşte artış olur.

Gerçekte artış nedenleri ise şu şekildedir.

– Askeri Nedenler: Savaş ve savunma giderlerinin artması kamu harcamalarının gerçekte artmasına neden olur.

– Tekonolojik nedenler : Yeni iletişim, bilişim, ulaşım gibi teknolojilerin gelişmesi sonucu kamu hizmetlerinin kalitesi artar buda kamu harcamalarını gerçekte arttırır.

– Sosyal nedenler: Nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme gibi nedenlerden dolayı devletin sunduğu kamu hizmetleri artar. Bu da kamu harcamalarının gerçekte arttırır.

– Ekonomik nedenler: Örneğin 1929 ekonomik buhranı sonucu kamu harcamaları artmıştır. Ayrıca ulaştırma haberleşme gibi alt yapı hizmetlerini devlet karışlar buda kamu harcamalarının gerçekte arttırır.

– Siyasal nedenler: Hükümetlerin oylarını arttırmak için kamu harcamalarını arttırır. Bu kamu harcamalarını gerçekte arttırır. Bunun yanında baskı ve çıkar grupları, oy değiş tokuşu kamu harcamalarını gerçekte arttırır.

Konuyu toparlayalım. Kamu harcamalarını gerçekte ve görünüşte artış nedenlerini maddeler halinde yazarak konuyu kapatalım.

Görünüşte artış nedenleri. 1-Paranın satın alma gücünün düşmesi 2-Bütçe usullerinin değişmesi 3-Parasal Ekonomiye geçilmesi 4-Devlet sınırlarının genişlemesi 5-Devletleştirme giderleri

Gerçekte artış nedenleri: 1-Askeri Nedenler 2-Tekonolojik nedenler 3-Ekonomik nedenler 4-Siyasal nedenlerdir.

Herkese iyi çalışmalar.

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank maliye dedi ki:

    kamu haracamalarının sınıflandırılması tam olarak nedir

    1. blank memurhocam dedi ki:

      Kamu harcamalarının sınıflandırılması konusuna https://www.memurhocam.com/kamu-harcamalarinin-siniflandirilmasi/ linkinden bakabilirsiniz