Kamu Harcamaları Nedir, Nitelikleri Nelerdir?

Kamu Harcamaları Nedir, Nitelikleri Nelerdir?

Kamu harcamaları devletin üzerine düşen görevleri yerine getirebilmesi için yaptığı harcamalar olarak tanımlanabilir. Kamu harcamalarının büyük bir kısmı vergi gelirleri ile finanse edilir. Kamu harcamaları her ülkede farklılık arz eder. Şimdi ise kamu harcamalarının niteliklerine kısaca değinmek gerikirse;

-Kamu harcamaları parasal ödemelerdir. Yani kamu harcamaları yapılırken para kullanılır. Tabi ki eskiden ayni olarak ta yapılırdı ancak artık günümüzde bu durum kalmamıştır.
-Kamu harcamalarını devlet yada kamu tüzel kişileri yapar. Yani kamu harcamalarını merkezi teşkilat, yerel yönetimler, kitler gibi idarece yapılır.
-Kamu harcamaları yasal süreç içinde yapılır. Bu şu demek oluyor kamu kuruluşları veya kamu tüzel kişilikleri harcamalarını bütçe yasası çerçevesinde ve süresi içinde yapmak zorundadır.
-Kamu harcamaları belli usullere göre yapılır. Kamu harcamaları yapılırken emanet ihale gibi belli usuller kullanılarak harcama yapılır.
-Kamu harcamaları toplumsal ihtiyaçları karşılamak için yapılır. Burada şunu bilmek gerek, toplumsal ihtiyaç denilen ihtiyaç, toplumun bütün bireyleri tarafından istenen ancak piyasa tarafından üretilmeyen ihtiyaçlardır.
-Kamu harcamaları ekonomik ve sosyal faaliyetlerin düzenlemesi için yapılır. Kamu harcamaları toplumsal ve ekonomik hayata müdahale içinde kullanılır.

Kamu harcamalarını tanıtıp niteliklerini anlatmaya çalıştım. Şimdi kısaca modern ve klasik maliyecelire göre kamu harcamalarının özelliklerini yazmaya çalışacağım.

Klasik maliyecilere göre kamu harcamalarının özellikleri şunlardır.
– Devletin veya kamu tüzel kişilerin,
– Toplumsal ihtiyaçlarını karşılamak için,
– Yasal süresi içinde,
– Belli usullere göre yaptıkları,
– Parasal ödemelerdir.
– Not: Vergilerle finanse edilir.

Modern maliyecilere göre kamu harcamalarının özellikleri şunlardır.

Devletin veya kamu tilzel kişilerin,
– Toplumsal ihtiyaçları karşılamak
– Ekonomik ve sosyal hayata müdahale etmek için,
– Yasal süreç içinde,
– Belli usullere göre yaptığı,
– Parasal ödemelerdir.
– Not: Vergiler ve/veya borçlanmayla finanse edilir.

Kamu harcamalarını anlatmaya çalıştım herkesi iyi çalışmalar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM