ALTIN 225,9376
DOLAR 5,4519
EURO 6,2174
BITCOIN 17,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Çok Bulutlu

Jandarma Ve Sahil Güvenlik Akademisi 1457 Askeri Personel Alacak

08.11.2018
506
A+
A-
Jandarma Ve Sahil Güvenlik Akademisi 1457 Askeri Personel Alacak

1. GENEL BİLGİLER
a. Jandarma Genel Komutanlığına Lojistik branşında (12 Branş) (1.457) Sözleşmeli Uzman Erbaş (erkek) temin edilecektir.
b. Ön başvurular, www.jandarma.gov.tr internet adresinde „„Personel/öğrenci alım başvuruları ve sonuçları‟‟ kısmından 08 – 29 Kasım 2018 (saat 17.00‟ye kadar) tarihleri arasında ön başvuru formunun doldurulması suretiyle yapılacaktır.
c. Ön başvuru yapan adaylardan Tablo-4‟deki seçme sınavlarına çağrılma öncelikleri ile branşlarına göre kontenjan miktarının beş katına kadar aday sınavlara çağrılacaktır.
ç. Çağrı yapıldığı halde seçme sınavları aşamasına katılmayan adayların ön başvuru işlemleri sonlandırılacaktır. Asıl başvurular ise, istenen belgeler ile seçim aşaması sınavlarına gelinmesi ve belgelerin kayıt kabul kuruluna teslim edilmesi ile yapılmış olacaktır.
d. Ön başvuruları uygun görülen adayların seçme sınavları Jandarma Lojistik Komutanlığı Güvercinlik/ANKARA adresinde icra edilecektir.
e. Lojistik branşına alınacak uzman erbaş adayları asayiş eğitimi alacaklarından, kurumun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak emniyet ve asayiş (diğer branşlarda) görevlerinde de görevlendirilebilecektir.
f. Seçme sınavları tarihleri www.jandarma.gov.tr internet adresinde „„Personel /öğrenci alım başvuruları ve sonuçları‟‟ kısmından yayımlanacaktır. Adaylara posta ile tebligat yapılmayacaktır. Adaylara bildirilen sınav tarihi kesinlikle değiştirilmeyecektir.
g. Kılavuzun tamamını okumadan internetten Ön Başvuru Formunu doldurmayınız. Başvuru Formuna girilen bilgilerin doğruluğundan ve yanlış/eksik beyan edilen bilgiler neticesinde doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır. Eksik ya da yanlış bilgilerle başvuru yapan adaylar sınava alınmayacak, sınavda başarılı olsalar ve Uzman erbaş olarak göreve başlamış olsalar dahi, daha sonra bu Yönetmelikte belirtilen şartlara sahip olmadığı anlaşılanlar hakkında fesih işlemi yapılır. (Uzman Erbaş Yönetmeliği Madde 13)
ğ. Sözleşmeli Uzman Erbaş Temini Kılavuzu;
· 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu ve Yönetmeliği,
· 2803 Sayılı J. Teşkilat Görev ve Yetkileri Kanunu,
· 1111 Sayılı Askerlik Kanunu,
· 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ve Yönetmeliği,
· TSK, J.Gn.K.lığı, Sahil Güvenlik K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ile, Uzman Erbaş teminini kapsayan diğer mevzuat, onay ve emirler doğrultusunda hazırlanmıştır. Temin faaliyeti belirtilen mevzuat doğrultusunda icra edilecektir.
h. Sözleşmeli Uzman Erbaş sınavına katılacak adayların, kılavuzda belirtilen başvuru koşullarının yanı sıra (ğ) fıkrasında belirtilen mevzuatı da incelemeleri faydalarına olacaktır.
2. GİRİŞ KOŞULLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI
a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,
b. En az ortaokul/ilköğretim (8 Yıllık) mezunu olmak,
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL

c. Nüfus kaydına göre 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [01 Ocak 1991 (dahil) – 01 Ocak 1999 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]
ç. Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-2‟deki Nitelik Belgesinden 80 puan ve üzeri not almış olmak.
d. Askerlik hizmetini yapmakta iken „Askerliğe elverişli değildir‟ raporu alarak terhis edilmemiş olmak,
g. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2018 tarihi itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 1989 [dahil] – 01 Ocak 1999 [dahil] tarihleri arasında doğanlar)
ğ. Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, üç yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitim tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.
Sözleşmeli erbaş ve erlerden uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Uzman erbaş olarak atananlar atandığı eğitim birliğine doğrudan katılmak zorundadır.
Üç yılını doldurmuş, ancak müteakip dönem için sözleşmesini yenilemeyenlerin müracaatları diğer adaylar ile birlikte aynı şartlarda (27 yaş ve diğer şartlar) kabul edilebilecektir.
Üç yılını doldurmadan tek taraflı sözleşmesi feshedilmiş ya da ayrılmış olanların müracaatları kabul edilmeyecektir.
h. Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, sevk edilecekleri hastanelerden TSK, Jandarma ve Sahil Güvenlik K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak “Uzman Erbaş Olur ” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,
ı. En az 164 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu Tablo-1‟de Boy-Kilo Tablosunda oranları belirtilen değerler içerisinde bulunmak. (Boy uzunluğu çıplak ayakla, ağırlık ise spor şortu/eşofman ile ölçülür.)
i. Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,
j. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.(Güvenlik soruşturması için adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan adres bilgileri kullanılacaktır. Bu nedenle adayların halen ikamet ettiği güncel adres bilgileri, il/ilçe nüfus müdürlüklerince kullanılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olması gerekir.)
k. Verilen ceza, ertelense, seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit
e. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibariyle , terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (08 Kasım 2013 tarihi ve sonrasında terhis olmak.)
f. Müracaat edecek adayların hem yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olması, hem de terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemiş olmak,
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL

ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasniî, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabiî mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti sırasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından dolayı yahut 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahkûm olmamak,
l. Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adli veya askeri mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak,
m. Taksirli suçlar nedeniyle altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak.
n. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.
o. Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak. (Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak.)
ö. Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak.
p. Tablo-4‟te kontenjanları belirtilen branşlara ilişkin olarak karşılarında belirtilen niteliklerden en az birine sahip olmak.
r. Her branşa ait kontenjan miktarının 5 katına kadar aday, seçme sınavlarına 3‟üncü maddede belirtilen kriterler doğrultusunda çağrılacaktır.
ÖNEMLİ UYARI: HER NE SEBEPLE OLURSA OLSUN, SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEREK TSK, J.GN.K.LIĞI VE SAHİL GÜVENLİK K.LIĞI İLE İLİŞİĞİ KESİLEN UZMAN ERBAŞLAR TEKRAR UZMAN ERBAŞ OLARAK GÖREVLENDİRİLMEZLER.

3. BAŞVURU YAPAN ADAYLARIN SINAVLARA ÇAĞIRILMASI ESASLARI
Temini planlanan 12 ayrı branştaki (1.457) Sözleşmeli Uzman Erbaşın temin kriterleri Ek-4‟te belirtilmiş olup;
a. Lojistik branşında Sözleşmeli Uzman Erbaş olarak temin edilecek adayların el melekelerinin arzu edilen seviyede olabilmesi için çalışma şartı zorunludur.
b. Her eğitim seviyesinde başvuru yapılabilmesi maksadıyla her bir branş için,
(1) %5 (yüzde beş) oranında en az Lisans,
(2) %10 (yüzde on) oranında en az Ön Lisans,
(3) %20 (yüzde yirmi) oranında en az Lise,
(4) %65 (yüzde altmış beş) oranında en az ilköğretim mezunu adaylar sınava çağırılacaktır.
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL

**Oto Boyacı branşına %15 Ön lisans, %20 Lise, %65 ilköğretim mezunu, Döşemeci branşına %35 Lise, %65 ilköğretim mezunu, Berber branşına ise ilköğretim mezunu adaylar müracaat edebilecektir.
c. Yukarıda belirtilen oranlardaki kontenjanların doldurulamaması durumunda, sırasıyla boş kalan kontenjan miktarı bir alt bentte belirtilen mezuniyet durumundaki kontenjana ilave edilecektir. İlköğretim mezunu kontenjanının doldurulamaması durumunda ise, boş kalan kontenjan miktarı sırasıyla; Lise,Ön Lisans ve Lisans öğrenim seviyelerine ilave edilecektir.
ç. Söz konusu oranlardaki kontenjanlarda sırasıyla,
(1) Başvurduğu branşta çalışma süresi (iş tecrübesi) çok olanlara,
(2) Ustalık Belgesine sahip olanlara,
(3) Kalfalık Belgesine sahip olanlara öncelik verilecektir.
d. Branş bazında belirlenen kontenjanlar doğrultusunda sınavlara çağırılacak adaylardan, (a-ç) fıkralarında belirlenen nitelikler ve öncelik sıraları aynı kalmak koşulu ile, eşit önceliğe sahip olanlarda (adaylar arasındaki nitelik ve öncelik sırası gibi bütün koşulların aynı olması durumunda) çağırılma önceliği yaşı küçük olana verilecektir. (Örneğin; doğum tarihi 1994 ve 1995 olan iki aday bu durumda ise, 1995 doğumlu olan tercih edilecektir.)

4. BAŞVURUNUN YAPILMASI
a. Ön başvurular sadece www.jandarma.gov.tr internet adresinden „„Personel /öğrenci alım başvuruları ve sonuçları‟‟ kısmından yapılacaktır. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.
b. Adayların başvuru kılavuzunun tamamını okuduktan sonra başvurusunu yapması kendi yararlarına olacaktır. Kılavuzu okumamaktan kaynaklanan mağduriyet adayın kendisine aittir.
c. Ön başvurular; 08 Kasım 2018 günü başlayıp, 29 Kasım 2018 günü saat 17.00‟da sona erecektir.
ç. Başvurular Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemine e-Devlet kapısı üzerinden yapılacaktır. e-Devlet sistemine e-devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden birisi ile giriş yapılacaktır.
d. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi‟ne giriş yaptıktan sonra adaylar tarafından başvuru yapılabilmesi için “Profil Bilgileri” bölümünden;
(1) Kimlik bilgilerinin güncellenmesi, (Sadece MERNİS‟ten güncelleme yapılabilecektir.)
(2) Vesikalık fotoğraf yüklenmesi, (Bunun dışında yüklenen hiçbir fotoğraf kabul edilmeyecektir.)
(3) Adres bilgisinin ve iletişim bilgilerinin girilmesi. (Adres bilgisi MERNİS’ten çekilerek veya elle girilerek yapılabilecek olup, SMS ile duyuru yapılabilmesi için en az bir cep telefonu numarası girilmesi zorunludur. Başvuruda beyan edilen cep telefonu değiştirilmeyecektir.)
e. Eğitim bilgilerinin yüklenmesi, (eğitim bilgileri “MEB’ten Al”, “YÖK’ten Al” veya “Belgeye Dayalı” şeklinde girilecektir.) Adaylar diplomasını YÖK onaylı, denklik belgesi olan adaylar ise denklik belgesini (taranmış olarak veya resim olarak) sisteme yükleyecektir. Personel teminine ilişkin olarak Tablo-4‟te belirtilen ön lisans bölümlerinden ve lise alanlarından birisine kendi mezun
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL

olduğu bölüm/alanın ilgili kurumdan alınmış denklikleri varsa eğitim bilgileri girişinde “bölüm adı” kısmına Tablo-4‟te yazılan bölüm seçerek “Belgeye dayalı” olarak denklik belgesini yükleyecektir.
f. Askerlik durumunun beyan edilmesi, (Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, üç yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitim tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.)
g. Boy-kilo bilgisinin beyan edilmesi, (Boy en az 1.64 cm ve en fazla 2.10 cm olmak koşuluyla, kilosu Tablo-1‟de belirtilen kilo aralığında olmak zorundadır.)
h. Adaylar tarafından “Diğer Bilgi/Belgelerim” kısmından “belgeye dayalı” olarak Tablo-4‟te karşılarında belirtilen niteliklere dair (çalışma süresi belgesi, çıraklık, kalfalık, ustalık, usta öğretici belgesi, mesleki yeterlilik belgesi, vb.) gerekli belgenin yüklenmesi işlemlerinin yapılması zorunludur.
ı. Ayrıca adaylar tarafından başvuru şartlarında yer almayan ve zorunlu olmayan aşağıdaki bilgi ve belgelerin girişi “Profil Bilgilerim” bölümünden yapılabilecektir. Adaylar istedikleri takdirde;
(1) Yabancı Dil Bilgilerim, KPSS Bilgilerim ve ALES Bilgilerim kısmından “ÖSYM‟den Al” veya “Belgeye Dayalı “ olarak varsa aday tarafından ilgili sınav notları belgesini, [Belgeye dayalı sınav bilgisi yüklenmesi durumunda sınav sonuç belgesini (taranmış olarak veya resim olarak) yüklenebilecektir.]
(2) Diğer Bilgi/Belgelerim kısmından belgeye dayalı olarak (varsa); adaya ait uygun olanı veya olanları seçerek ilgili belgeyi (taranmış olarak veya resim olarak) sisteme yükleyebileceklerdir.
(3) Adayların belge yüklemesi durumunda, belgenin okunur olması ve doğru bir şekilde yüklenmesi önem arz etmektedir. İçeriği okunamayan belgeler işleme alınmayacaktır. Konuyla ilgisi olmayan belge yüklenmesi durumunda sorumluluk adaya aittir.
i. Profil bilgilerim kısmındaki bilgi ve belge girişleri tamamlandıktan sonra „„Başvurularım‟‟ kısmından „„Başvuru Sürecindekiler‟‟ kısmı seçilerek „„Jandarma Genel Komutanlığı Sözleşmeli Uzman Erbaş Alımları 2018-2‟‟ „„Başvuru Yap‟‟ butonuna basılarak başvuru süreci başlatılacaktır.
j. „„Başvuru Yap‟‟ butonuna basıldıktan sonra başvuru şartları bilgilendirme ekranı çıkacak ve adaylar tarafından bu ekranda çıkan bilgilerin tamamı okunduktan sonra sol alt köşede yer alan „„okudum ve onaylıyorum‟‟ kutucuğu işaretlenerek „„Devam Et‟‟ butonuna basılarak branş seçimi kısmına geçilecektir. „„Okudum ve onaylıyorum‟‟ kutucuğunun işaretlenmesi ile adaylar bu ekranda yazılı olan tüm sınav şartlarını taşıdıklarını kabul etmiş olacaktır.
k. „„Devam Et‟‟ butonuna basıldıktan sonra branş seçimi ekranı gelecek ve adaylar tarafından durumlarına uygun olarak „„Jandarma Genel Komutanlığı Sözleşmeli Uzman Erbaş Temini 2018-2” sınavında TEK BRANŞ tercih edilecek ve „„Başvuruyu Tamamla‟‟ butonuna basılarak başvuru tamamlanacaktır.
Ancak, internet üzerinden ön başvuruda bulunmak, adaylara sınava katılma hakkı vermez. Ön başvuru yapan adayların başvuru yaptığı branşa ilişkin kontenjanın 5 katına kadar aday sınava çağrılacaktır.
l. “Başvuruyu Tamamla” butonuna basıldıktan sonra ekrana “Aday Bilgi Formu” gelecektir. Aday tarafından formdaki bilgiler kontrol edilerek “PDF” olarak indirilecek ve iki suret çıktısı alınarak kendisi tarafından imzalanacaktır. Sınav çağrısı yapılan adaylar iki suret alınan bu formu imzalı olarak sınava getirecektir. Bu belge adaylar seçme sınavlarına geldiklerinde giriş kapısında kontrol edilecektir.
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL

m. Başvurunun tamamlanması ile tüm profil bilgileri başvuru bilgileri olarak sistem tarafından saklanacak ve adayların başvuruları bu bilgiler üzerinden yapılacaktır. Başvuru sonrasında yapılacak değişiklikler bu başvuru bilgisini değiştirmeyecektir. Bu sebeple profil bilgilerinin değiştirilmesi veya güncellenmesi durumunda; „„Başvuru Sürecindekiler‟‟ kısmından mevcut başvurunun silinerek başvurunun tekrar yapılması gerekmektedir. Başvurunun güncellenmemesi durumunda profil bilgileri değiştirilmesi veya güncellenmesi yapılmasına rağmen başvuru bilgileri değişmeyecek ve adayın başvurusu eski bilgiler üzerinden yapılacaktır.
n. Sistem tarafından başvuru işlemleri sırasında adayların profil bilgileri ile başvuru şartları karşılaştırılmakta ve sadece şartları uyan adaylar başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir. Bu sebeple adayların başvurularını doğru ve sorunsuz yapabilmeleri için ekranlarda yazılı olan ve işlemler sırasında ekrana gelen uyarı ve hata mesajlarını çok dikkatli okumaları talimatlara uymaları önem arz etmektedir.
o. Sisteme girilen tüm bilgi/belgelerin doğruluğundan ve sonrasında doğabilecek hukuki sorumluluklardan aday sorumludur. Girilen bilgi/belgelerin kılavuzda yer alan başvuru şartlarına uygun olmadığının tespit edilmesi durumunda alım sürecinin hangi aşamasında olursa olsun aday elenmiş kabul edilecek ve adayın işlemleri uzman erbaş olarak ataması yapılmış olsa dahi iptal edilecektir.
ö. Temin edilecek tüm branşlar için genel ve özel şartları taşıyan adaylara www.jandarma.gov.tr internet adresi üzerinden “seçme sınavlarına çağrılma” duyurusu, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi „Sonuç Bilgileri‟ kısmı altında „Sonuçlarım‟ kısmından yapılacaktır. Adaylar başvuruların bitiminden sonra bu internet adresini takip edecektir.
5. UZMAN ERBAŞ ADAYLARININ SEÇME SINAVLARINA GELİRKEN GETİRECEĞİ BELGELER
a. Adaylar seçim aşaması sınavlarına gelirken, bir adet yarım kapaklı karton (Plastik dosya getirilmeyecektir) dosyanın içinde takılı olarak aşağıdaki belgeleri sırasına göre dizmek suretiyle ve dosyanın ön yüzüne kurşun kalem ile T.C. Kimlik Numarası, Adı ve Soyadı yazılmış olarak getireceklerdir.
b. Adaylar sınava gelirken yanlarında;
(1) Nüfus Cüzdanı: Aslı,
(2) Ön Başvuru Belgesi: İnternetten (www.jandarma.gov.tr) yapılan ön başvuruya ait “Aday Bilgi Formu”nun bilgisayar çıktısı,
(3) Nitelik Belgesi: Halen silahaltında bulunan adaylar için Tablo-2‟de belirtilen esaslara göre tanzim edilen nitelik belgesi, (Nitelik belgesine adayın kuvveti, sınıfı ve branşı ile muhtemel terhis tarihi de yazılacak, açık olarak getirilen nitelik belgeleri kabul edilmeyecektir. Seçim aşaması sınav tarihleri, dağıtım iznine denk gelen adaylar, nitelik belgelerini acemi eğitimi gördükleri eğitim birliğinden alacaklardır. Aday (1) suret nitelik belgesini kapalı, mühürlü zarf içerisinde getirecektir).
(4) Denklik Belgesi: Lise öğrenimlerini yurt dışında bitirenler için İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanmış denklik belgesinin sureti, lisans ve ön lisans bölümlerine dair ise istenen bölümlere göre YÖK Başkanlığından alınan onaylanmış denklik belgesinin sureti.
(5) Öğrenim Durum Belgesi (Diploma): e-Devlet çıktısı ya da onaylı sureti,
(6) Askerlik hizmetini bitirenler için Terhis Belgesi,(Aslı veya E-devlet çıktısı)
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL

(7) Vesikalık (2) adet renkli biometrik fotoğraf, (Fotoğraflar bir zarf içine konularak zarf ağzı üste gelecek şekilde dosyaya takılacak, fotoğrafların arkasında adı, soyadı ve TC Kimlik Numarası yazılı olacaktır.)
(8) (2) adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu, (Bu belgenin örneği, www.jandarma.gov.tr internet adresinde bulunmaktadır. Adaylar bu belgeyi bilgisayar ile talimatına uygun şekilde doldurup imzalanmış olarak getireceklerdir. Belgede hiçbir satır veya hane boş bırakılmayacak, adı soyadı, okulu, caddesi, sokak numarası vb. isimlerinde kısaltma yapılmayacaktır. Çizelgenin orijinal ölçülerinde değişiklik yapılmayacaktır. Formun 1 ve 2’nci sayfası ön ve arka sayfa tek kağıtta olacak şekilde çıktısı alınacaktır. Formun ön yüzünün sağ üst kısmında yer alan fotoğraf kutusuna yazıcı vasıtasıyla renkli fotoğraf baskısı yapılacak ve kesinlikle fotoğraf yapıştırılmayacaktır.)
(9) Adaylar barfiks, mekik, uzun atlama ve 400 metre spor testlerine katılacaklarından; herhangi bir sağlık kuruluşundan alacakları tek hekim imzalı , „„Spor yapmasında sakınca yoktur.‟‟ ibareli rapor,
(10) Fiziki yeterlilik sınavları esnasında yaşanabilecek sağlık problemleri ile ilgili sorumluluk adaya aittir. Adaylar Tablo 6‟daki muvafakat yazısı örneğini imzalayacak ve sınava gelirken getireceklerdir.
(11) Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olanlardan sözleşme başlangıç ve bitiş tarihini ve sınava çağrıldığı gün hala görevde olduğunu gösteren onaylı belgenin aslı ve fotokopisi, (Bu belge Personel Temin Sistemine de yüklenecektir.)
(12) Askerlik hizmetini yedek subay olarak yapıp terhis olanlar için askerlik yaptığı kuvvet komutanlığından (Kara Kuvvetleri K.lığı, Deniz Kuvvetleri K.lığı, Hava Kuvvetleri K.lığı, Jandarma Genel K.lığı ve Sahil Güvenlik K.lığı) alacakları ”Askeri Öğrencilik kaydının bulunmadığına” dair yazıyı,
(13) Askerlik hizmetini yapmayanlar için, örneği Tablo-5‟te bulunan “Muvafakat Yazısı Örneği”ni, (İmzalı olacak ve belge incelemesindeki görevli personele teslim edilecektir.)
(14) Hangi branşa dair tercih yapılmışsa onunla ilgili istenen tüm belgelerin aslı ve ilgili kurum veya noter onaylı fotokopisini getirecektir. Eksik/hatalı belge getirenlerin adaylıkları sonlandırılacaktır.

6. UYGULANACAK SINAVLAR
a. Ön başvurusu kabul edilen adayların seçme sınavları Güvercinlik Jandarma Lojistik Komutanlığında (Şehit Orgeneral Eşref BİTLİS Kışlası Batıkent/Yenimahalle/ANKARA) yapılacaktır. Adaylar sınavlara gelirken yanlarında; cep telefonu, hesap makinesi, çağrı cihazı, fotoğraf makinesi ve benzeri eşyalar getirmeyecektir. Sınavlar (5) aşamada icra edilecektir. Her bir aşamada başarılı olan adaylar bir sonraki aşamaya geçebilecektir.
(1) Yazılı sınav:
(a) Sözel (Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türkçe, Tarih, Coğrafya, Yurttaşlık Bilgisi vb.) ve sayısal (Matematik, Genel Yetenek vb.) konulardan yapılacak (20) puan üzerinden değerlendirilen yazılı sınav notunun en az (10) puan olması gerekmektedir.
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL

(b) Adaylar uygulamalı meslek bilgisi sınavına da gireceklerdir. Bu adayların yazılı sınav notu; yazılı sınavdan aldıkları not ile uygulamalı meslek bilgisi sınav notunun aritmetik ortalaması olacaktır. Adayların başarılı olabilmesi için uygulamalı meslek bilgisi sınav tam notunun en az % 50‟sini almak koşuluyla iki sınavın aritmetik ortalamasının en az (25) puan olması gerekmektedir.
(2) Ön sağlık muayenesi:
(a) Adayların Tablo-1‟de belirtilen boy ve kilo standartları ile adayların genel fiziki kusurlarının olup olmadığı kontrol edilecektir. İlgili şartları taşımayanlar müteakip aşamalara alınmayacaktır.
(b) Adaylar, giriş koşullarında belirtildiği şekilde; genel vücut yapısı, ağız, çene ve diş yapısının düzgün olması, frengi, kellik, yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban, yara ve yanık izleri, vücudunda dövme, dilinde pelteklik, tutukluk, kekemelik ayağında düz tabanlık ve gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. sağlık kusurlarının bulunmaması yönünden muayeneye tabi tutacaktır.
(3) Fiziki Yeterlilik Sınavı (FYS) (spor testi):
(a) Adaylara uygulanacak FYS konuları ve baraj değerleri Tablo-3‟te belirtilmiştir. Belirtilen FYS barajlarını geçen adaylar katılmaya hak kazanacaktır.
(b) Adaylar seçim aşaması sınavlarına gelirken yanlarında eşofman, şort ve spor ayakkabısı getireceklerdir.
(c) Fiziki Yeterlilik Sınavına katılacak adaylar, herhangi bir sağlık kuruluşundan alacakları en az bir hekim imzalı “Adayın spor yapmasında sakınca yoktur.” ibareli rapor getireceklerdir.
(ç) Fiziki Yeterlilik Sınavının yapılacağı günde sağlık durumu itibariyle testlere katılamayacak durumda (Devlet hastanelerinden alınan en az üç hekim imzalı raporla) olan adaylar dilekçe ve raporları ile önceden müracaat etmeleri durumunda sınav takvimi içerisindeki başka bir günde sınava alınıp alınmayacakları hususu değerlendirilecektir.
(4) Uygulamalı Meslek Bilgisi Sınavı:
Adaylar hangi branşta müracaat etmişse o branşta uygulamalı meslek sınavına tabi tutulacaktır. Uygulamalı meslek sınavı (30) puan üzerinden değerlendirilecek, adayın başarılı olabilmesi için (15) ve üzerinde puan alması gerekmektedir.
(5) Mülakat Sınavı:
(a) Yazılı, Ön Sağlık Muayene, FYS (Spor) ve Uygulamalı Meslek Bilgisi sınavlarında başarılı olan adaylar, mülakat sınavına alınacaktır.
(b) Mülakat esnasında yapılacak olan görüşmede; adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi hususlar gözlenerek elde edilen bilgiler Mülakat Komisyonunca değerlendirilecektir. Sınav mülakat
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL

komisyonu ile aday arasında yüz yüze, sözlü iletişim şeklinde, soru ve cevap yöntemi uygulanarak gerçekleştirilir.
b. Yazılı sınav, Ön sağlık muayenesi, Fiziki Yeterlilik Sınavı (spor testi), Uygulamalı Meslek Bilgisi Sınavı ve Mülakat Sınavı aşamalarında başarılı olarak kontenjana giren adaylardan yaptırılacak güvenlik soruşturmaları olumlu olanlar ile uygun sağlık raporunu alanların atamaları yapılacak ve atama duyurusu www.jandarma.gov.tr internet adresinde „„Personel /öğrenci alım başvuruları ve sonuçları‟‟ kısmından yayımlanacaktır.
c. Sınavı kazanan adaylara, posta yoluyla yazılı herhangi bir belge veya davet yazısı gönderilmeyecek, www.jandarma.gov.tr internet adresinde „„Personel /öğrenci alım başvuruları ve sonuçları‟‟ kısmından yayımlanan duyuru tebliğ niteliğinde olacaktır. Bu açıdan internet sitesinin takip edilmesi ve ön başvuru sırasında belirtilen cep telefonlarının açık olması önem arz etmektedir.
7. BİRLİK KOMUTANLIKLARI TARAFINDAN YAPILACAK İŞLEMLER (SADECE SİLAHALTINDA OLANLAR İÇİN)
a. Halen silahaltında bulunan ve sınava girecek adaylara ilişkin olarak; Tablo-2‟de örneği bulunan nitelik belgesi doldurulacak, varsa mahkeme evrakları ile birlikte mühürlü zarf içerisine konulmuş bir şekilde adaylara teslim edilecek ve adaylar seçme sınavlarına gelirken bu dosyayı yanlarında getirecektir. Ayrıca adaylara zarfı açmaması gerektiği ve seçme sınavlarına gelirken bu zarfı getirmesi hususu tebliğ edilecektir.
b. Nitelik belgesi 80 puanın altında olan adaylara nitelik belgesi tebliğ edilecek, düzenlenen tebliğ ve nitelik belgesi şahsi dosyasına konulacaktır. Bu adaylara ilişkin işlemler yapılmayarak adaylar sınavlara gönderilmeyecektir. Sınavlara sadece nitelik puanı 80‟in üzerinde olan adaylar gönderilecektir.
c. Haklarında adli ve/veya askeri mahkemelerde (disiplin mahkemesi dâhil) işlem yapılanlara ait belgeler, varsa RDM sürecine ait tespitler ile arşiv araştırma sonucu da bu zarfın içerisine konulacaktır.
ç. Sınav tarihleri dağıtım iznine denk gelen adaylar için nitelik belgesi, acemi eğitimi gördükleri eğitim birliği tarafından doldurulacaktır.
d. Silahaltındaki adaylara seçme sınavları ve sağlık raporu işlemleri süresince izin verilmesi hususunda kolaylık sağlanacaktır.
f. 2803 Sayılı J. Teşkilatı Görev ve Yetkileri Kanunun Ek-13‟üncü maddesinde (Muvazzaf askerlik yükümlülüğüne başlamadan Jandarma Genel Komutanlığında uzman erbaşlığa kabul edilenler ile beş yıllık sözleşme yapılır ve her türlü askerlik işlemleri ertelenir.) hükmü bulunduğundan, kazanan adaylar için geçici terhis belgesi düzenlenecektir.
8. SAĞLIK RAPORU VE GÜVENLİK SORUŞTURMASI İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ HUSUSLAR:
a. Seçme sınavları sonucunda başarılı olan adaylar; ikamet ettikleri yerdeki İl J.K.lıklarına müracaat ederek alacakları sevk belgeleri ile birlikte (3) iş günü içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelere “Uzman Erbaş Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak üzere başvuracaktır.
b. Sevk belgelerinin geçerlilik süresi (3 iş günü) içerisinde hastaneye başvurmayan ve sevk belgesini herhangi bir aşamada kaybeden, yırtan ve kullanılamaz hale getiren adaylara tekrar yeni sevk belgesi kesinlikle verilmeyecektir.
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL

c. Sağlık kurulu raporu “Olumsuz” olan adayların, sağlık kurulu işlemlerine itiraz etme hakkı bulunmaktadır. İtiraz işlemleri için, adayın “Olumsuz” olarak aldığı sağlık raporu ile (3) iş günü içerisinde İl Sağlık Müdürlüğüne başvuru yapması gereklidir.
ç. İtiraz sonucu İl Sağlık Müdürlüğünce sevk edildiği hastane tarafından “Olumlu” sağlık raporu alan adaylar, 3‟üncü bir hastaneye (yani hakem hastanesine) sevkini yaptırmak üzere yine üç iş günü içerisinde İl Sağlık Müdürlüğüne tekrar başvuracaktır. Hakem hastane tarafından da “Olumlu Rapor” alınması durumunda sırayla;
İlk hastaneden alınan “Olumsuz Rapor”, itiraz muayenesinde (ikinci hastane) alınan “Olumlu Rapor” ile hakem hastaneden alınan “Olumlu Rapor” olmak üzere toplam üç raporun JSGA Bşk.lığı Temin Merkez Komutanlığına ulaştırılması gerekmektedir.
d. Sağlık raporlarının (1) nüshası, ilgili hastane tarafından JSGA Başkanlığı Personel Temin Merkez Komutanlığı Beytepe/Çankaya/ANKARA adresine gönderilecektir.
Adayların hastanelerden aldığı ön rapor ile işlem tesis edilemeyeceğinden, ön sağlık raporlarını JSGA Başkanlığı Personel Temin Merkez Komutanlığına gönderilmeyecektir. Adaylar, kati sağlık raporlarının onaylı suretlerini zaman geçirmeksizin posta veya kargo ile JSGA Bşk.lığı Per.Tem.Mrk.K.lığı Beytepe/Çankaya/ANKARA adresine ulaştıracaktır. Olumsuz sağlık raporu olan adaylar da aynı şekilde hareket edecektir. Hastaneler tarafından gönderilen ya da aday tarafından ulaştırılan kati sağlık raporlarına göre işlem yapılacaktır.
(ÖNEMLİ UYARI: İLK RAPORU OLUMSUZ OLAN ADAYLARIN, İTİRAZ ETMELERİ DURUMUNDA İKİ FARKLI HASTANEDEN ALACAKLARI OLUMLU RAPOR İLE BİRLİKTE, İLK ALDIKLARI OLUMSUZ RAPORU DA AYNI ZARFA KOYARAK TOPLAM ÜÇ RAPORU PERSONEL TEMİN MERKEZ KOMUTANLIĞINA ULAŞTIRMASI GEREKMEKTEDİR.)
e. Sınavların tüm aşamalarında başarılı olan adaylar hakkında ilgili mevzuat esaslarına göre güvenlik soruşturması yaptırılacaktır.
9. KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
a. Sonuçlar, www.jandarma.gov.tr internet adresinde „„Personel /öğrenci alım başvuruları ve sonuçları‟‟ kısmından duyurulacaktır. Başarılı olan adayların hangi işlemleri yapması gerektiği ve izleyecekleri yol bu duyuruda ayrıntılı olarak yer alacaktır.
b. Başarılı olan adaylara, posta yoluyla yazılı herhangi bir belge veya davet yazısı gönderilmeyecek, internetten yayımlanan duyuru tebliğ niteliğinde olacaktır. Bu açıdan internet sitesinin takip edilmesi ve ön başvuru sırasında belirtilen cep telefonlarının açık olması önem arz etmektedir.
c. Tüm seçme sınav aşamalarında başarılı olsa dahi, kayıt kabul işlemleri sırasında herhangi bir giriş koşulunu taşımadığı tespit edilen veya eksik belge getiren adayların işlemleri iptal edilecek ve kayıt kabul işlemleri yapılmayacaktır.
ç. Uzman erbaş olarak göreve başlamış olup da daha sonra giriş koşullarında belirtilen şartlara sahip olmadığı anlaşılanlar hakkında, Uzman Erbaş Yönetmeliği 13/ğ maddesine göre fesih işlemi yapılacaktır.
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL
10. ATAMA İŞLEMLERİ
Adayların atanması için uygun sağlık raporunun Personel Temin Merkezine ulaşması ve güvenlik soruşturmasının “Olumlu” olarak sonuçlanması gerekmektedir. Bu süreç 4-5 ay gibi bir zaman dilimini kapsarken bazı adaylar için bu süre 8-9 ayı da aşabilmektedir.
Bu sebeple, sınavlardan sonra sağlık raporu ve güvenlik soruşturması olumlu olan adayların isim listesi, eğitim birliklerine atamalarının yapılması maksadıyla Jandarma Genel Komutanlığına gönderilmektedir.
Eğitim birliklerinin kapasitesi ve eğitim süresi de göz önünde bulundurulduğunda herkesin aynı anda atanması mümkün olmamaktadır. İşlemlerin (sağlık raporu ve güvenlik soruşturması) bitiş sırasına göre listeler oluşturulmaktadır. Bu durum, aynı dönem sınava giren adaylardan bazılarının farklı zamanlarda eğitim birliklerine sevk edilmesine yol açmaktadır.
Adayların durumları internet ortamında yayınlanacağından www.jandarma.gov.tr internet adresinde „„Personel /öğrenci alım başvuruları ve sonuçları‟‟ kısmından takip edilmesi önem arz etmektedir.
Tüm seçme sınav aşamalarından başarılı olup eğitim birliğine ataması yapılan adaylardan eğitim birliğine katılıp bırakanlar ve ilişiği kesilenler ile eğitim birliğine katılmayıp, müteakip dönemlerde tekrar atama isteyenlerin dilekçesi dikkate alınmayacaktır. Adayların tek atama hakkı olduğundan tekrar atamaları yapılmayacaktır.
11. JSGA BŞK.LIĞI VE J.LOJ.K.LIĞI İLETİŞİM VE ULAŞIM BİLGİLERİ
a. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) Başkanlığı
Personel Temin Merkez Komutanlığı
Beytepe/Çankaya/ANKARA
TEL : (0312) 464 4836
Faks: (0312) 464 4848
b. Jandarma Lojistik Komutanlığı
Şehit Orgeneral Eşref BİTLİS Kışlası Batıkent/Yenimahalle/ANKARA
TEL: (0312) 510 5555
c. Resmi İnternet Adresleri:
(1) Jandarma Genel Komutanlığı: www.jandarma.gov.tr
(2) Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı: www.jsga.edu.tr
ç. Ulus : Bu bölgeden, İstanbul yolundan seyir eden Ulus-Sincan-Fatih hattında çalışan minibüsler, belediye ve özel halk otobüsleri ile gelinebilir. Minibüslerin ilk kalkış durağı Ulus dolmuş duraklarıdır. Minibüsler buradan hareketle, belediye ve özel halk otobüsleri ise Gençlik Parkı önünden geçerek, İstanbul Yolu güzergâhını takip edip Güvercinlik Jandarma Lojistik Komutanlığı önünden geçmektedir.
d. Sıhhıye : Bu bölgeden, İstanbul yolundan seyir eden Ulus-Sincan-Fatih hattında çalışan minibüsler ile gelinebilir. Minibüslerin ilk kalkış durağı Sıhhıye-Yenişehir Hastane Köprüsünün altında bulunan Sincan dolmuş duraklarıdır. Minibüsler; buradan hareketle Sıhhıye Köprüsünün üzerinden geçerek Güvercinlik Jandarma Lojistik Komutanlığı önünden geçmektedir.
Ayrıca, Ankara Adliyesi önünden geçen ve İstanbul yolundan seyir eden Ulus-Sincan-Fatih hattında çalışan belediye ve özel halk otobüsleri ile de gelinebilir. Otobüslerin ilk kalkış durağı Ankara Adliyesi önünde bulunan otobüs duraklarıdır. Otobüsler buradan hareketle Güvercinlik Jandarma Lojistik Komutanlığı önünden geçmektedir.
HİZMETE ÖZEL EK-2
Sayı: 14112578-1190- /Per.Tem.Mrk.Pl.ve Koor.Ş. Ekim 2018
HİZMETE ÖZEL
e. Kızılay : Bu bölgeden, İstanbul yolundan seyir eden Kızılay-Sincan-Fatih hattında çalışan belediye ve özel halk otobüsleri ile gelinebilir. Otobüslerin ilk kalkış durağı Meşrutiyet caddesi üzerinde bulunan otobüs duraklarıdır. Otobüsler buradan hareketle, Eskişehir yolu üzerinden, İstanbul Yolu güzergâhını geçerek Güvercinlik Jandarma Lojistik Komutanlığı önünden geçmektedir.
f. AŞTİ : İl dışından sınavlara katılmak üzere Ankara‟ya gelen adaylar AŞTİ‟de indikten sonra Güney yönünde ilerleyerek, Eskişehir Yolu üzerindeki alışveriş merkezinin önünde bulunan otobüs duraklarından geçen Kızılay-Sincan-Fatih hattında çalışan belediye ve özel halk otobüsleri ile gelebilir. Otobüsler buradan hareketle, Eskişehir yolu üzerinden, İstanbul Yolu güzergâhını geçerek Güvercinlik Jandarma Lojistik Komutanlığı önünden geçmektedir.
DİKKAT! Adaylar Jandarma Lojistik Komutanlığına; sadece İstanbul Yolu üzerinde bulunan Şehit Orgeneral Eşref BİTLİS Kışlası 1 Numaralı Nizamiyesinden içeri alınacaktır.

10. HUKUKİ SORUMLULUK
a. Bu kılavuzda yer alan hususlar, kılavuzun yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek yasama, yürütme ve yargı organları kararları ile kanun ve yönetmeliklerde belirtilenler saklı olmak üzere, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı tarafından gerekli görüldüğü takdirde değiştirilebilir. Bu durum başvuru sahipleri için bir hak doğurmaz.
b. İlgili yasal mevzuat ile bu kılavuzda belirtilen hususlara aykırı davranma sonucu doğacak sorumluluk adayın kendisine aittir.

Başvuru kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.