IS Eğrisi Analizi

IS Eğrisi Analizi

Daha önceki konumuz da LM fonksiyonunu anlatmıştık. Bu konuya buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise IS eğrisinin analiz etmeye çalışacağız.

IS eğrisi; Mal piyasasında dengeyi sağlayan, faiz oranı-reel gelir düzeyi bileşimlerini yansıtan fonksiyondur. Bu fonksiyonun denklemi ise şu şekilde ifade edilebilir:
IS denklemi= Y= ko (AEo-bi) dir.

Burada Y gelir düzeyini, ko harcama çarpanını, AEo otonom toplam harcamayı, b yatırımların faize duyarlılığını, i faiz haddini gösterir.

IS eğrisinin eğimi 1/ko.b dir. Is eğrisi mal piyasasında dengeyi sağlayan, negatif ilişkiyi yansıtan, faiz-gelir bileşimlerinin geometrik yeridir.


Is eğrisi negatif eğimlidir. Negatif eğimli olmasını 3 sebebe bağlayabiliriz. Bunlardan;
– Yatırım etkisi; Diğer bir adı da Keynes etkisidir. Buna göre faiz artarsa yatırımlar düşer, yatırımlar düşünce toplam harcama düşer ve buda milli geliri azaltır. Tersi durumda ise faiz azalırsa yatırımlar artar, yatırımların artması toplam harcamayı arttırır ve bu da milli geliri arttırır.
– Tüketim etkisi; Diğer bir adı Fischer etkisidir. Buna göre faizler artarsa tasarruflar artar harcamalar düşer buda milli geliri azaltır. Tersi durumda ise faiz azalırsa tasarruflar azalır harcamalar artar ve milli geliri arttırır.
– Dış ticaret etkisi; Bu etkiye göre faizler artarsa net döviz girişi olur, yerli para değer kazanır, yerli mallar pahalılaşır, ithalat artar, ihracat azalır net ihracat azalır buda toplam harcamayı ve milli geliri azaltır. Tersi durumda ise, faiz azalırsa net döviz çıkışı olur yerli para değer kaybeder yerli mallar ucuzlar ihracat artar ithalat azalır net ihracat artar buda toplam harcamayı ve milli geliri arttırır.

IS eğrisinin eğimini etkiyen bazı unsurlar vardır. Bunları yazacak olursak;
– Yatırımların faize duyarlılığı yani b artarsa IS eğrisinin eğimi azalır. Tersi durumda IS dikleşir.
– ko artarsa IS eğrisinin eğimi azalır ve yatıklaşır. Tersi durumda IS dikleşir.
– Yatırımların faize duyarlılığı sonsuz ise IS eğrisini eğimi sıfır olur ve tam yatıklaşır.

– Yatırımların faize duyarlılığı sıfır ise IS eğrisi eğimi sonsuz olur ve IS tam dik olur.

Otonom toplam harcamalar artarsa faiz ve gelir artar IS paralel olarak sağ üste kayar. Tersi durumda IS eğrisi paralel olarak sol alta doğru kayar.

IS analizini anlatmaya çalıştım. umarım faydalı olmuştur. IS-LM dengesini bir sonra ki konuda anlatacağım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?