ALTIN 222,9555
DOLAR 5,3714
EURO 6,1320
BITCOIN 18,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

IS Eğrisi Analizi

17.03.2018
8.768
A+
A-
IS Eğrisi Analizi

Daha önceki konumuz da LM fonksiyonunu anlatmıştık. Bu konuya buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise IS eğrisinin analiz etmeye çalışacağız.

IS eğrisi; Mal piyasasında dengeyi sağlayan, faiz oranı-reel gelir düzeyi bileşimlerini yansıtan fonksiyondur. Bu fonksiyonun denklemi ise şu şekilde ifade edilebilir:
IS denklemi= Y= ko (AEo-bi) dir.

Burada Y gelir düzeyini, ko harcama çarpanını, AEo otonom toplam harcamayı, b yatırımların faize duyarlılığını, i faiz haddini gösterir.

IS eğrisinin eğimi 1/ko.b dir. Is eğrisi mal piyasasında dengeyi sağlayan, negatif ilişkiyi yansıtan, faiz-gelir bileşimlerinin geometrik yeridir.


Is eğrisi negatif eğimlidir. Negatif eğimli olmasını 3 sebebe bağlayabiliriz. Bunlardan;
– Yatırım etkisi; Diğer bir adı da Keynes etkisidir. Buna göre faiz artarsa yatırımlar düşer, yatırımlar düşünce toplam harcama düşer ve buda milli geliri azaltır. Tersi durumda ise faiz azalırsa yatırımlar artar, yatırımların artması toplam harcamayı arttırır ve bu da milli geliri arttırır.
– Tüketim etkisi; Diğer bir adı Fischer etkisidir. Buna göre faizler artarsa tasarruflar artar harcamalar düşer buda milli geliri azaltır. Tersi durumda ise faiz azalırsa tasarruflar azalır harcamalar artar ve milli geliri arttırır.
– Dış ticaret etkisi; Bu etkiye göre faizler artarsa net döviz girişi olur, yerli para değer kazanır, yerli mallar pahalılaşır, ithalat artar, ihracat azalır net ihracat azalır buda toplam harcamayı ve milli geliri azaltır. Tersi durumda ise, faiz azalırsa net döviz çıkışı olur yerli para değer kaybeder yerli mallar ucuzlar ihracat artar ithalat azalır net ihracat artar buda toplam harcamayı ve milli geliri arttırır.

IS eğrisinin eğimini etkiyen bazı unsurlar vardır. Bunları yazacak olursak;
– Yatırımların faize duyarlılığı yani b artarsa IS eğrisinin eğimi azalır. Tersi durumda IS dikleşir.
– ko artarsa IS eğrisinin eğimi azalır ve yatıklaşır. Tersi durumda IS dikleşir.
– Yatırımların faize duyarlılığı sonsuz ise IS eğrisini eğimi sıfır olur ve tam yatıklaşır.

– Yatırımların faize duyarlılığı sıfır ise IS eğrisi eğimi sonsuz olur ve IS tam dik olur.

Otonom toplam harcamalar artarsa faiz ve gelir artar IS paralel olarak sağ üste kayar. Tersi durumda IS eğrisi paralel olarak sol alta doğru kayar.

IS analizini anlatmaya çalıştım. umarım faydalı olmuştur. IS-LM dengesini bir sonra ki konuda anlatacağım.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM