ALTIN 225,9376
DOLAR 5,4519
EURO 6,2174
BITCOIN 17,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Çok Bulutlu

Hukuka Aykırılık Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30.08.2018
1.147
A+
A-
Hukuka Aykırılık Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Hukuka Aykırılık: Bir fiilin suç olabilmesi için kanuni, maddi ve manevi unsurları taşıması yetmez; aynı zamanda o fiilin hukuka aykırı olması; yani hukuka uygunluk nedenlerinden yararlanmaması gerekir.

Örneğin bir kişiyi ateş ederek öldürmek kanuni unsuru, maddi unsuru ve manevi unsuru taşımaktadır; ancak bu fiil, meşru savunma durumunda gerçekleşmişse, hukuka aykırı değildir.

Şimdi hukuka uygunluk nedenlerinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.
-Hukuka uygunluk nedenlerinden yararlanmak için ceza kanunlarında yazılı olması şart değildir; başka kanunlardan doğsa da kullanılır. Örneğin Türk Medeni Kanunu’nda düzenlenen zilyedin zor kullanma hakkı.
-Bir olayda birden fazla hukuka uygunluk sebebi varsa, bunlar arasında sıralama yapılmaz; biri yeterlidir. Örneğin kanun hükmünü yerine getiren icra memuru, kendisine ateş ettiği için saldırganı öldürürse, burada hem kanunun hükmü hem de meşru savunma söz konusudur.
-Kişi, bilmese de hukuka uygunluk nedenlerinden yararlanır; maksadının veya saikinin (faili suça iten neden) önemi yoktur. Örneğin bir arabayı çarparak durduran polis, arabada kaçırılmış bir şahsın olduğunu bilmese de durumdan yararlanır; çünkü bilseydi de aynı şeyi yapacaktı.
-Fiil, hukuka uygun olsa bile bununla bağlantılı hareketler hukuka uygun değilse, bağlantılı hareketler hukuka uygun hale dönüşmez. Örneğin ruhsatsız tabanca ile meşru savunma yaparak birisini öldüren kişi, meşru savunmadan yararlanır; ama ruhsatsız tabanca bulundurmaktan sorumludur.
-Kişi, hukuka uygunluk sebebini kasten oluşturarak bu durumdan yararlanamaz. Örneğin birisini kendisine saldırması için ortam hazırlayarak meşru savunma durumundan yararlanamaz.
-Bazı durumlarda fail, hukuka uygunluk nedenlerinden yararlanmasa bile ceza almaz; şahsi cezasızlık durumu söz konusu olabilir. Örneğin bir çocuk, babasının cebinden para alır ve bu suçu çocuğun annesi üstlenirse, anneye ceza verilmez.
-Hukuka uygunluk sebebinin varlığı durumunda kişiye ceza verilmediği gibi güvenlik tedbiri de uygulanmaz.

Ceza Sorumluluğunu Kaldıran Nedenler (Hukuka Uygunluk Nedenleri)
-Kanunun hükmü
-Amirin emri
-Meşru savunma
-Zorunluluk hali
-Hakkın kullanılması
-İlgilinin rızası
-Cebir, şiddet, korkutma ve tehdit

Ceza Sorumluluğunu Azaltan Nedenler (Kusurluluğu ve Kusur Yeteneğini Etkileyen Haller)
-Yaş küçüklüğü
-sağır ve dilsizlik
-Akıl hastalığı
-Geçici nedenler, alkol veya uyuşturucu madde etkisinde olma
-Haksız tahrik
-Hata
-Sınırın aşılması

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.