Gaiplik Nedir, Gaiplik Kararı Nasıl Alınır, Sonuçları Nelerdir?

Gaiplik Nedir, Gaiplik Kararı Nasıl Alınır, Sonuçları Nelerdir?

Gaiplik; Kişiliği ortadan kaldıran bir nedendir. Türk medeni kanununa göre gaiplik iki türlüdür. Birincisi uzun süreden beri haber alınamaması ikinci ise ölüm tehlikesi içinde kaybolmadır. Bunlara birer örnek verecek olursak;

Bir kişi bakkala gidiyorum diyerek evden çıkıp, eve geri dönmemiş ve uzun yıllar kendisinden haber alınamamışsa bu konuda mahkemeden gaiplik kararı alınabilir.
Bir kişi Balık avlamak için göle açılır ve o kişi bulunamazsa o kişinin ölüm tehlikesi içinde kaybohduğuna dair gaiplik kararı mahkmece verilebilir.

Gaiplikle ilgi bu iki örnekten sonra gaiplik kararını hangi mahkeme verir buna değinelim. Gaiplik kararında yetkili mahkeme kişinin Türkiyede ki son yerleşim yeri, eğer Türkiyede hiç yerleşim yeri yoksa nüfus sicilene kayıtlı yer mahkemesi, bu da yoksa ana ve babasının kayıtlı olduğu yer sulh hukuk mahkemesi görevlidir.

Gaiplik kararının alınabilmesi için bazı şartların olması gerekir. Buna göre eğer kişiden uzun süreden beri haber alınamıyorsa, Son haber alma tarihinden itibaren 5 yıl geçmiş olmalı. Ölüm tehkilesi içinde kaybolma da ise ölüm tehlikesinin üzerinden en az 1 yıl geçmiş olması gerekir. Ayrıca gaipliğe karar verilebilmesi için belli aralıklarla ilanlar verilmesi gerekir bu ilanların süresi ise ilk ilanın üzerinde en az altı ay sonra ilan verilir.

Eğer ilan süresi içinde kişi ortaya çıkar yada kendisinden haber alınırsa ya da öldüğü tarih tespit edilirse gaiplik istemi düşer. Ancak ilan sonucu bir haber alınamazsa mahkeme gaiplik kararı verir. Bu karar sonucunda ölüme bağlı haklar aynen gaibin ölümü ispatlanmış gibi kullanılır. Ancak;

Gaiplik kararı ile gaibin evliliği kendiliğinden sona ermez. Gaipliğine karar verilen kişinin eşi evliliği fesih edilmedikçe yeniden evlenemez. Eş gaiplik başvurusu ile birlikte evliliğin feshinide isteyebilir.

Gaibin mirası, ölümde olduğu gibi mirasçılara hemen geçmez.Gaibin terekesi mirasçılara hemen geçmez. Tereke güvence karşılığı mirasçılara teslim edilir. Mirasçılar terekeye kanunda belirtilen süre içinde geçici zilyet olurlar. Ölüm tehlikesi içinde kaybolma için 5 yıl, uzun zamandan beri haber alınamama halinde 15 yıllık süre geçtikten sonra mirası kesin olarak kazanır. Her halde gaibin yüz yaşına varmasına kadar geçecek süre içinde teminat gösterilir. Beş yıl tereke mallarının tesliminden, 15 yıl ise son haber tarihinden başlayarak hesaplanır.

Kimlerin mirasçı olacağı, gaiplik karar tarihinden itibaren değil, kişinin ölüm tehlikesi içinde kaybolma ya da son karar tarihine göre tespit edilir.

Gaipliği anlatmaya çalıştım. Takıldığınız kısımları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM