Eski ALES 30 Eylül 2018 Tarihine Kadar Geçerli Olacak

Eski ALES 30 Eylül 2018 Tarihine Kadar Geçerli Olacak

Yök başkanı Yekta SARAÇ; resmi twitter hesabından ALES hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre yapılan açıklama şu şekilde olmuştur.

27 Eylül 2017 yılı öncesi yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi 3 yıl iken ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle sınavların geçerlilik süresi 5 yıl olarak kabul edilmiştir.

Bilindiği üzere bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde Danıştay 8. Dairesinin almış olduğu kararla söz konusu maddenin yürütmesi durdurulmuştur.

Yürütmesi durdurulan yönetmeliğin 6. maddesi kapsamında lisansüstü eğitim sınavları ile öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvuran veya başvurmayı düşünen adayların, en yakın ALES’e girerek süreci devam ettirmelerinin mümkün olmadığı görülmüştür.

Bu kapsamda doğacak mağduriyetlerin önlenmesi için hemen harekete geçerek sorunun çözümüne yönelik bir çalışma yürüttük.

Yapmış olduğumuz bu çalışma neticesinde, “30 Eylül 2018 tarihli ALES sonuçlarının açıklanacağı güne kadar yapacakları başvurularında, mevcut ALES puanlarının geçerli kabul edilmesine” karar verilmiştir. Hayırlı olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM