Ekonomik Büyüme ve Büyümenin Kaynakları

Ekonomik Büyüme ve Büyümenin Kaynakları

Büyüme; toplam yada kişi başı reel hasıladaki artış hızıdır. Büyüme oranını aşağıda ki formülle hesaplayabilirsiniz. […]

Büyüme; toplam yada kişi başı reel hasıladaki artış hızıdır. Büyüme oranını aşağıda ki formülle hesaplayabilirsiniz.

g=Yc – Yb / Yb x 100 dür. Burada g: büyüme oranını Yb: Temel alınan yılda ki reel hasılayı Yc: Cari yılda ki reel hasılayı ifade etmektedir.

Büyümenin kaynaklarını ise 4 Grupta toplayabiliriz. Bunları kısaca anlatacak olursak.

1) Sermaye birikimi : Finansal, beşeri ve fiziki sermaye olmak üzere üçe ayrılır. Sermayedeki net artış sermaye stokuna bölersek sermaye stok büyüme hızını verir. Yani; k=dK/K Burada k; Büyüme hızını, dK sermayede ki net artışı K Sermaye stokunu verir. Sermaye stoku ile büyüme hızı arasında pozitif bir ilişki vardır.

2) İş gücü Artışı : İş gücü artışı ile ekonomik büyüme arasında doğru yönlü bir ilişki vardır. ancak burada şuna dikkat etmek gerekir, iş gücü artışı sadece kişi bazında artış değildir, aynı zamanda iş gücünde ki verimliliği de ifade eder. Bu durumda her ikiside artarsa büyüme kesindir. Ama biri artarken diğeri azalırsa büyüme kesin olmaz.

3) İş gücü ile sermaye birlikte artması: Bu duruma ölçeğin getirisini ifade eder. Sermaye stoku ile iş gücü verimi artış olursa ekonomik büyüme kesindir.

4) Teknolojik gelişmeler. Teknolojideki ilerlemeler toplam faktör verimliliğine de artış olur. Bu da büyümeyi olumlu yönde etkiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM