Eğitim Felsefeleri; Daimicilik, Esasicilik, İlerlemecilik,

Eğitim felsefeleri konusunu 4 ana başlık altında incelemek mümkündür. Bunları ; Daimicilik, Esasicilik, İlerlemecilik, Yeniden kurmacılık. Şimdi bu eğitim felsefelerine kısaca değinelim.

Eğitim Felsefeleri – Daimicilik

Bilgilerin, konuların değişmez ve evrensel olduğunu savunan, öğretmenin klasik eserlerle mantıklı kişileri eğitmesini amaçlar. Tüm bilgilerini akla dayalı olduğunu, eğitimin hayata hazırlık olduğunu, maddi-manevi tüm bilgilerin öğretilmesini ve ahlak gelişimini savunur.

Esasicilik

Konuların iyi özümsenmesini önemseyen, disiplinli ve aklın doğuştan boş olduğunu, zorlu ve disiplinli çalışmayı, alıştırma ve ezberlemeyi Öğretmeni alanında uzman görmeyi ve gerekince ceza vermeyi savunur.

İlerlemecilik

Öğrenme sürecinde öğrenciyi merkeze alan bireylerin ilgi, ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak öğretmenin rehberliğinde öğrenmenin gerçekleştiği felsefedir. Eğitimin yaşamın kendisi olduğunu, problem çözme yöntemini, demokratik sınıf ortamını,. esnek zamanı, yaparak yaşayarak, öğrenmeyi işbirliği içinde çalışmayı savunur.

Yeniden kurmacılık

Toplumu yeniden düzenlemeyi, geliştirmeyi, hedefleyen, demokratik yaşam biçimini ve özgürlüğü savunan felsefedir. Demokratik sınıf ortamını toplumsal reformun öncüsünün okullar olduğunu savunur.

Şimdi ise daha önce anlatmış olduğumuz Eğitim Felsefeleri etkiyen akımlar aşağıda gösterilmiştir. Eğitimi Etkileyen Felsefi Akımlara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar By Yusuf ÇETİNKIRAN 

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]

Yorum yapın