Edim Nedir, Türleri Nelerdir?

Edim Nedir, Türleri Nelerdir?

Edim aralarında var olan borç ilişkisinden dolayı, alacaklının isteme, borçlunun yerine getirme yükümlülüklerine edim denir. Edim bir çok türü vardır.

Edim türleri ana başlık olarak 10 gruba ayırabiliriz. Bu 10 grubu sırayla inceleyecek olursak ;
Verme Edimi : Borçlu alacaklıya bir şeyi vermeyi borçlanmışsa verme edimi söz konusudur. Örneğin Satım, bağış ve trampa gibi edimler verme edimidir.

Yapma Edimi : Bu edimde borçlu alacaklıya bir şeyi yapma konusunda borçlanmıştır. Örneğin hizmet sözleşmesi gibi. Yapma ediminde eğer borçlunun kişisel becerileri ile yapılacaksa borçlu edimi bizzat kendisi yapmak zorundadır.

Yapmama Edimi : Borçlu bir şeyi yapmamak üzere taahütte bulunmasıdır. Örneğin Evinin manzarasını kapatacak şekilde inşaat yapılmaması gibi.

Şahsi Edim : Borçlu eğer borcunu şahsi yada bedensel bir emek harcayarak ödüyorsa bu edim şahsi edimdir. Örneğin iş sözleşmelerinde işçinin borcu şahsi edimdir.

Maddi Edim : Borçlu borcunu bir emek harcayarak ödemediği borçlar maddi edimdir.

Bölünebilir Edim : Borçlu edimini bölerek ödeyebiliyorsa bölünebilir edimdir. Örneğin İki ton buğdayı borçlu birer ton olarak vermesi gibi.

Bölünemez edim : Borçlu edimi bölerek ödeyemiyorsa edim bölünemez edimdir. Örneğin borçlu, ingiliz tayını ikiye bölerek veremez. Bu yüzden bu edim bölünmez edimdir.

Ani Edim : Borçlu edimini bir defada yerine getiriyorsa bu edim ani edimdir.

Dönemli Edim : Borçlu borcunu düzenli aralıklarla ifa ediyorsa bu edim dönemli edimdir. Örneğin kiracının kira ödemesi.

Sürekli Edim : Borçlunun borcu süreklilik arz ediyorsa bu edim türüde sürekli edimdir. İş akdinde işçinin edimi buna örnektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?