Dışsallıklara Devlet Nasıl Müdahale Eder?

Dışsallıklara Devlet Nasıl Müdahale Eder?

Dışsallıkları daha önce anlatmıştık. Dışsallıkları anlattığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi size bu dışsallıklarla devlet nasıl müdahale eder onu anlatmaya çalışacağım.

Devlet dışsallıklara karşı bazı önlemler alır. Bu önlemleri maddeler halinde yazacak olursak.

1- Pigou vergisi : Pigou vergisi diğer bir değişle negatif dışsallıkları vergi ile içselleştirmedir. Bu mücadele şunu ifade eder; 1920 yılında pigou tarafından ortaya atılmış ve dışsal zarar yayan firmalara, verdikleri zararların maliyetini yükseltmek için kullanılan vergidir, Bu vergi ile sosyal zarar en aza indirmek amaçlanmıştır.
2- Sübvansiyon ve vergi kolaylıkları : Pozitif dışsallıklar da oluşan düşük üretimi sübvanse ederek veya vergi avantajı sağlayarak sosyal üretimi arttırabilir. Negatif dışsallıklara da olumlu etki yaparak negatif etkisini azaltabilir.
3- Miktar kısıtlamaları : Devlet negatif dışsallık yayan üretimleri kısıtlayabilir, yasaklayabilir, engeleyebilir veya düzenleyici tedbirler alabilir. Buna en iyi örnek bacalara filtre takmayı zorunlu kılmak olabilir.
4- Ruhsat uygulaması : Negatif dışsallık yayan firmalar için devlet ruhsat çıkararak izin almayı zorunlu tutabilir.
5- Çevre standartları : Üretim için belli bir standart belirleyerek negatif dışsallığı engellenebilir. Bu uygulamanın başarılı olabilmesi için denetim mekanizmasının çok iyi olması gerekir.
6- Pazarlanabilir kirlilik hakları : Diğer bir ismi permiler olan bu uygulamada, devlet belli bir kirlenme düzeyine kadar kadar kirletme hakkı veren belgeleri firmalara satmasıdır. Böylece firmalar negatif dışsallıklar kontrol altına alınmaya çalışılır. Bu belge piyasada alınıp satılabilir.

Dışsallıklara devlet nasıl müdühale eder anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM