Dışsallık Nedir, Dışsallık Çeşitleri Nelerdir ?

Dışsallık Nedir, Dışsallık Çeşitleri Nelerdir ?

DIŞSALLIKLAR(DIŞSAL FAYDALAR VE DIŞSAL ZARARLAR)

Dışsallık: Bir iktisadi birimin üretim veya tüketim faaliyeti sonucunda başka bir iktisadi birimin üretim veya tüketim fonksiyonunda meydana gelen olumlu veya olumsuz değişimlerdir.

Dışsallıklar ilk defa K.Wicksell tarafından incelenmiştir.Üretim veya tüketim faaliyeti sonucunda dış fayda doğarsa pozitif dışsallıklardan,dış zarar veya kayıp doğarsa negatif dışsallıklardan söz edilmektedir.

Dışsallık tipleri; üreticiden üreticiye olan dışsallık,üreticiden tüketiciye olan dışsallık,tüketiciden üreticiye olan dışsallık ve tüketiciden tüketiciye olan dışsallık olmak üzere sınıflandırılabilir.

Klüp malları,pozitif dışsallıkları olan ve yarattıkları faydadan sadece belli bir grubun üyesi olanların yararlanabildikleri hizmetleri ifade etmektedir.

Dışsal Fayda: Bir iktisadi birimin iktisadi faaliyetlerinden, bir diğer iktisadi birimin maliyete katlanmadan fayda sağlaması halidir.

Dışsal Zarar: Bir iktisadi birimin iktisadi faaliyetlerinden bir diğer iktisadi birimin zarar görmesi halidir.

Dışsallıklar temelde üretim dışsallığı ve tüketim dışsallığı olarak iki başlık altında incelenebilir.Aşağıda dışsallıklara yönelik örnekler topluca bir tablo üzerinde gösterilmektedir.

ALAN ÜRETİCİ   TÜKETİCİ  
YARATAN DIŞ FAYDA DIŞ ZARAR DIŞ FAYDA DIŞ ZARAR
ÜRETİCİ Elma bahçesi yapandan, arı ve

bal üretene

Akarsuyu kirleten kimya fabrikasından, suyu kullanan

çiftçilere

Özel hastaneden, toplumun hastanede tedavi olanlar

dışındaki üyelerine

Fabrikadan çevrede yaşayanlara (duman ve koku biçiminde)
TÜKETİCİ Konutların çiçek bahçesinden arı ve bal üretene Özel arabalardan, ulaştırma firmalarına yolu tıkama Bulaşıcı hastalıklara karşı ilaç alanlardan, toplumun sağlıklı üyelerine Vagonda sigara içenlerden, İçmeyenlere

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?