Devletin Başarısızlık Nedenleri

Devletin Başarısızlık Nedenleri

Daha önce kamu tercihi teorisini burada anlatmıştık. Bu konuya kısaca değinecek olursak;

Kamu tercihi teorisi; piyasa başarısızlığının temel nedeni olarak, devletin başarısız olduğunu savunur. Yani devletin ekonomiye müdaha etmemesi gerektiğini ve eğer müdühale edersede oluşan olumsuzluklara karşı ne yapılması gerektiğini anlatan teoridir.

Peki devlet neden başarız olur. Şimdi bu konuyu maddeler halinde yazacak olursak:

1- Seçmenlerin ilgisizliği ve bigisizliği: Rasyonel seçmenler elde ettikleri fayda ile maliyetleri karşılaştırarak oy kullanır. Eğer maliyetleri faydalarından büyükse oy kullanmazlar. Ayrıca seçmenler eksik bilgi ile oy verir.

2- Politikacıların ve seçmenlerin davranışları : Herkes bilirki politikacılar oylarını arttırmak, seçmenlerde faydalarını arttırmak isterler işte tam bu yüzeden politikacılar kendi seçmenlerine yönelik yatırımlarını arttırır buda devletin başarızlığına neden olur.

3- Bürokrasinin işleyişi ve bürokrat davranışlar : Büroklarda kendi faydalarını yani maaş, prestij gibi faydalarını arttırmak için bütçeyi arttırırlar. Buda devletin başarısız olmasına neden olur.

4- Baskı ve çıkar gruplarının davranışları : Baskı ve çıkar grupları rantlarını arttırmak için politikacı ve bürokratların üzerine baskı oluşturur. Buda devletin başarısız olmasına neden olur.

5- Mali aldanma : Seçmenler kendilerine yapılan yatırımlardan ilk başta fayda sağlar, ancak daha sonra artan kamu harcamalarının maliyetine yine seçmen kendisi katlanır. Bu duruma mali aldanma denir.

6- Oy değiş tokuşu : Diğer bir adı logrolling olan bu başarısızlık nedenine göre; normalde kabul edilmeyecek bir projenin, politikacılar tarafından bir birlerine oy vermeleri sonucu kabul edilmesidir. Oy değiş tokuşunda kamu hizmetleri artarken, kamu harcamalarıda artar.

7- Ortanca seçmen yaklaşımı : Black ve Downs tarafından ortaya atılan bu başarısızlık nedenine göre, kamu harcamaları düzeyini seçmen belirler. Gelir dağılımı bozulduğunda, ortanca seçmenin geliri ortalama gelirin altında kalır ve kamu harcamaları ortanca seçmene yönelik artar.Bu da devletin başarısızlığının bir diğer nedeni olarak kabul edilir.

Devletin başarısızlık nedenlerini anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur herkese iyi çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM