ALTIN 464,41
DOLAR 7,4410
EURO 8,8196
BIST 1,1839
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Danıştayın İlk Derece Mahkemesi Olarak Baktığı Davalar

Danıştayın İlk Derece Mahkemesi Olarak Baktığı Davalar

Danıştay idari yargıda en üst mahkeme olarak bilinir. Peki her türlü dava direk danıştaya açılabilir mi? Yani Danıştayın İlk Derece Mahkemesi Olarak Baktığı Davalar Hangileridir? Şimdi bunları maddeler halinde yazalım.

1. Bakanlar kurulu kararlarına karşı açılan davalar.

2. Başbakanlık,bakanlık ve diğer kurum ve kuruluşların müsteşarlarıyla ilgili müşterek kararnamelere karşı açılan davalar.

3. Bakanlıklar ile kamu kuruluşları veya kamu kurumu niteliğinde ki meslek kuruluşlarınca çıkarılan ve ÜLKE çapında uygulanacak düzenleyici işlemlere karşı açılan davalar.

4. Danıştay idari dairesince veya İdari işler kurulunca verilen kararla üzerine uygulanan eylem ve işlemlere karşı açılan davalar.

5. Birden çok idare veya vergi mahkemesinin yetki alanına giren işlere ilişkin davalar.

6. Danıştay disiplin kurulu kararları ile bu kurulun görev alanı ile ilgili Danıştay başkanlığı işlemlerine karşı açılan davalar.

7. HSYK’nın meslekten çıkarma cezalarına karşı açılan davalar.

8. Tahkim yolu öngörülmeyen kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan idari davalar.

9. Belediyeler ile il özel idarelerinin seçimle gelen organlarının organlık sıfatlarını kaybetmeleri hakkındaki davalar.

10. Özelleştirme uygulamalarına ilişkin idari davalar.

11. 6112 Sayılı kanuna göre başbakan ya da görevli bakanın alacağı geçici yayın durdurma yasağı kararına karşı açılacak davalar.

12. Türk petrol kanununa göre Enerji ve tabi kaynaklar bakanlığı tarafından alınan başvuru, araştırma izni, arama ruhsatı ve işletme ruhsatından doğan haklara tesir eden kararlara karşı açılacak davalar.

13. Vergi usul kanununun mükerrer 49. Maddesine göre emlak bina metrekare maliyet değerlerinin tespitine yönelik komisyon kararlarının iptaline yönelik davalar

Ayrıca şunu unutmayalım arkadaşlar, eskiden üst kurulların kararlarına karşı açılacak davalara da danıştay ilk derece mahkemesi olarak bakıyordu ancak yapılan değişikliklerle; Rekabet kurulu, EPDK, Şeker kurulu, BDDK, BTK, Muhasebe ve denetim standartları kurumu, TMSF kararlarına karşı açılacak davaların ilk derece mahkemesi olarak idare mahkemeleri bakmaktadır.

Danıştayın İlk Derece Mahkemesi Olarak Baktığı Davalar konusunu anlattık, Umarım faydalı olmuştur. Herkese iyi çalışmalar.

Diğer a grubu ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.