Cobweb Teorisi

Cobweb Teorisi

Cobweb teorisinin bir diğer adı da geometrik şeklinin örümcek ağına benzemesidir. Cobweb teorisi arz fiyatının talep fiyatına göre daha geç uyarlanması sonucu oluşan dalgalanmaları ifade eder. Tarımsal ürünlerde belli bir dönem için ihtiyaç olan miktar artarsa o miktarı o an karşılanamaz ve bu da fiyatları arttırır. Bu durum 3 şekilde anlatılmaktadır.
1)Sürekli dalgalanma : Bu durumda arz ve talebin fiyat esneklikleri eşittir. Budurumu aşağıda ki şekilde inceleyecek olursak.

İlk başta denge E0 noktasında iken talebin artması sonucu talep E1 noktasına kayar. ancak tarımsal üretimi arttırmak için ürün bir yıl beklenmesi gerekir. Bu yüzden üretim yani arz artmaz fiyatlar artar. Bir sonraki dönemde ise üreticiler fiyatların artması nedeni ile üretimini Q1 düzeyine çıkaracaklardır. Arz arttığı için fiyatlar düşer ve sonuç olarak fiyat-miktar dalgalanması sürekli halde devam eder.

2) Dengeye yönelen dalgalanma: Bu dalgalanmada arz eğrisinin eğimi talep eğrisinin eğiminden büyük olduğunda ortaya çıkayan dalgalanmadır. Bu dalgalanma sarımsak üretiminde görülür. Üreticiler yine bir önceki yılın fiyatını dikkate alır. Ancak burada fark talep eğrisi daha yatık olduğu için. dengeye yönelen bir dalgalanma ortaya çıkmaktadır.

3) Dengeden uzaklaşan dalgalanma : Bu dalgalanmada arz eğrisini eğimi talep eğrisinin eğiminden küçük olduğunda ortaya çıkan dalgalanmadır. Bu dalgalanma dengeden uzaklaşarak devam eder.

Herkese iyi çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM