ALTIN 443,44
DOLAR 6,9819
EURO 8,2087
BIST 1,1781
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu

Bireysel Öğretim Teknikleri – Eğitim Bilimleri

Bireysel Öğretim Teknikleri – Eğitim Bilimleri

Bu yazımızda Eğitim bilimleri öğretim yöntem ve teknikleri dersi içinde yer alan, Bireysel öğretim teknikleri konusunu anlamaya çalışacağız, Bu konuyu altı başlık altında toplayabiliriz. Bunlar Bireyselleştirilmiş Öğretim yada diğer bir ad ile Keller Planı, Programlı öğretim, Bilgisayar Destekli Öğretim, İnternet Tabanlı Öğrenme, Tutor Destekli öğretim, Uzaktan Eğitim olmak üzere 6 başlık altında kısaca inceleyeceğiz.

a) Bireyselleştirilmiş Öğretim ( Keller Planı); Bireysel farklılıklara saygı vardır. Her öğrencinin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda araç-gereç, yöntem tekniklerin kullanılmasını savunur. Bu sayede aktif katılım ve kendi hızında öğrenme sağlanır.

b) Programlı öğretim ; Her öğrenciye kendi hızında öğrenme şansı verip konuları bilinenden bilinmeyene adım adım verip her adım sonunda dönüt düzeltme verip doğrularında pekiştirerek öğrenme sağlanır.
* (Skinner); Pekiştirme ilkeleri, bilginin küçük parçalara ayrılması, adım adım öğrenme denince programlı öğretim akla gelmeli.

c) Bilgisayar Destekli Öğretim; Farklı öğrenme hızına sahip öğrencilerin kendi hızlarında öğrenmelerine olanak verir. Anında pekiştirme, dönüt. ile dikkat çekici heyecanlı gösterilerle güdülür.

d) İnternet Tabanlı Öğrenme; Öğrenci kendi uyan zaman diliminde istenilen sıklıkla ve ortamdan bağımsız bir şekilde dersleri takip edebilmektedir. Zengin materyallerle kalıcı ve zevkli çalışma ortamı sunar.

e) Tutor Destekli öğretim ; Öğrencinin anlamakta güçlük çektiği kısımlarda bireysel yardım almasıdır. Diğer bireysel tekniklerden farkı destek veren birinin olmasıdır.

f) Uzaktan Eğitim; Öğreten ve öğrenenin aynı ortamda bulunmadan öğrenim eğitim hizmetinden yararlanması için iletişim ortamının sağlanmasıdır.

Sınıf Dışı Öğretim Teknikleri:

1) Gezi; Araştırma, inceleme ve eğitsel amaçları gerçekleştirmek için okulca organize edilen planlı ziyaretlerdir. En önemli faydası ilk elden somut yaşantı sağlamasıdır.

2) Gözlem; Bir olayı bir plan çerçevesinde aşama aşama incelemektir. Güneş tutulmasının incelenme ve gözlenmesi gibi.

3) Sergi; Bireylerin gezip görmesi için değişik konularda eserlerin, ürünlerin, cisimlerin vb. bir sistematik dahilinde düzenlenip tanıtılmasıdır.

4) Ev Ödevi; Öğrencinin bilgi ve becerilerini arttırmak ve aynı zamanda derste öğrendiklerini pekiştirerek daha kalıcı hale getirmek için ders dışı zamanlarda yaptığı çalışmalardır. Performans ödevleri, öğrenilen bilgiyi gerçek hayatta kullanıp üst düzey davranışlar geliştirmeyi sağlayan araçlardır.

5) Görüşme (Mülakat); Belirli konularda, ilgili kişilerin ne düşündükleri, neler duyduklarını öğrenmek amacıyla uygulanan yöntemdir.

Bireysel öğretim teknikleri konusunu anlatmaya çalıştık. Herkese iyi çalışmalar.

Diğer eğitim bilimleri ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Memur Hocam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.