Bireysel Öğretim Teknikleri – Eğitim Bilimleri

Bu yazımızda Eğitim bilimleri öğretim yöntem ve teknikleri dersi içinde yer alan, Bireysel öğretim teknikleri konusunu anlamaya çalışacağız, Bu konuyu altı başlık altında toplayabiliriz. Bunlar Bireyselleştirilmiş Öğretim yada diğer bir ad ile Keller Planı, Programlı öğretim, Bilgisayar Destekli Öğretim, İnternet Tabanlı Öğrenme, Tutor Destekli öğretim, Uzaktan Eğitim olmak üzere 6 başlık altında kısaca inceleyeceğiz.

Bireysel Öğretim Tekniklerinde Bireyselleştirilmiş Öğretim ( Keller Planı)

Bireysel farklılıklara saygı vardır. Her öğrencinin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda araç-gereç, yöntem tekniklerin kullanılmasını savunur. Bu sayede aktif katılım ve kendi hızında öğrenme sağlanır.

Bireysel Öğretim Tekniklerinde Programlı öğretim

Her öğrenciye kendi hızında öğrenme şansı verip konuları bilinenden bilinmeyene adım adım verip her adım sonunda dönüt düzeltme verip doğrularında pekiştirerek öğrenme sağlanır.
* (Skinner); Pekiştirme ilkeleri, bilginin küçük parçalara ayrılması, adım adım öğrenme denince programlı öğretim akla gelmeli.

Bireysel Öğretim Tekniklerinde Bilgisayar Destekli Öğretim

Farklı öğrenme hızına sahip öğrencilerin kendi hızlarında öğrenmelerine olanak verir. Anında pekiştirme, dönüt. ile dikkat çekici heyecanlı gösterilerle güdülür.

Bireysel Öğretim Tekniklerinde İnternet Tabanlı Öğrenme

Öğrenci kendi uyan zaman diliminde istenilen sıklıkla ve ortamdan bağımsız bir şekilde dersleri takip edebilmektedir. Zengin materyallerle kalıcı ve zevkli çalışma ortamı sunar.

Bireysel Öğretim Tekniklerinde Tutor Destekli öğretim

Öğrencinin anlamakta güçlük çektiği kısımlarda bireysel yardım almasıdır. Diğer bireysel tekniklerden farkı destek veren birinin olmasıdır.

Bireysel Öğretim Tekniklerinde Uzaktan Eğitim

Öğreten ve öğrenenin aynı ortamda bulunmadan öğrenim eğitim hizmetinden yararlanması için iletişim ortamının sağlanmasıdır.

Sınıf Dışı Öğretim Teknikleri:

1) Gezi; Araştırma, inceleme ve eğitsel amaçları gerçekleştirmek için okulca organize edilen planlı ziyaretlerdir. En önemli faydası ilk elden somut yaşantı sağlamasıdır.

2) Gözlem; Bir olayı bir plan çerçevesinde aşama aşama incelemektir. Güneş tutulmasının incelenme ve gözlenmesi gibi.

3) Sergi; Bireylerin gezip görmesi için değişik konularda eserlerin, ürünlerin, cisimlerin vb. bir sistematik dahilinde düzenlenip tanıtılmasıdır.

4) Ev Ödevi; Öğrencinin bilgi ve becerilerini arttırmak ve aynı zamanda derste öğrendiklerini pekiştirerek daha kalıcı hale getirmek için ders dışı zamanlarda yaptığı çalışmalardır. Performans ödevleri, öğrenilen bilgiyi gerçek hayatta kullanıp üst düzey davranışlar geliştirmeyi sağlayan araçlardır.

5) Görüşme (Mülakat); Belirli konularda, ilgili kişilerin ne düşündükleri, neler duyduklarını öğrenmek amacıyla uygulanan yöntemdir.

Bireysel öğretim teknikleri konusunu anlatmaya çalıştık. Herkese iyi çalışmalar.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

Diğer eğitim bilimleri ders notlarına buradan bakabilirsiniz

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın