Arz Eğrisi ve Arz Analizi

Arz Eğrisi ve Arz Analizi

Arz Analizi: Arzı belirleyen diğer değişkenler verili iken, malın fiyatı (PX) ile üretim-satım miktarı (qS) arasındaki ilişkinin analizidir. Buna göre Px ile qS arasında ki ilişkiyi maddeler halinde yazacak olursak :
-qS ile PX arasında doğru yönlü ilişki varsa mal için arz kanunu geçerlidir. Bu durumda, mal ucuzlayınca daha az; pahalılaşınca daha çok satılmaktadır.

-qS ile PX arasında ters yönlü ilişki varsa, mal için arz kanunu geçerli değildir. Bu durumda, mal ucuzlayınca daha çok; pahalılaşınca daha az satılmaktadır. Bu şu anlama gelir; Uzun dönemde arz kanunu bozulabilir.

-qS ile PX arasında nötr ilişki varsa mal için arz kanunu geçerli değildir. Bu durumda, mal ucuzlayınca ya da pahalılaşınca aynı miktarda satılmaktadır. Böyle bir durum sadece çok kısa dönemde söz konusu olur.

-Walrasgil yaklaşıma göre, arz miktarını (qS) arz edilen malın fiyatı (PX) belirler. PX bağımsız değişken qS bağımlı değişkendir. Yani arz fonksiyonun ; qS = f(PX) şeklindedir ve bu fonksiyonlara arz fonksiyonu denir.

-Marshallgil yaklaşıma göre, arz fiyatını (PX), arz edilen malın miktarı (qS) belirler. qS bağımsız değişken PX bağımlı değişkendir. Yani bu durumda fonksiyon PX = f(qS) şeklinde olur ve bu tür fonksiyonlara ters arz fonksiyonu denir.

Arz eğrisi: Yatay eksende incelenen malın miktarı (X) düşey eksende malın fiyatı (PX) olmak üzere, diğerleri (PY, PF, t, Sub, Tec) veriliyken, farklı fiyat ve üretim-satım miktarı (X) bileşimlerinin geometrik yeridir.

 

-Arz eğrisi bir denge eğrisidir. Yani arz eğrisi üzerindeki her noktada üretim maliyeti minimize edilmiştir.
-Arz eğrisi sadece incelenen malı (X) yansıtan bir eğridir. Arz eğrisine bakarak sadece X hakkında yorum yapılabilir.
-Arz eğrisi malın fiyatındaki (PX) değişime göre çizildiğinden PX değişirse arz eğrisinin üzerinde hareket oluşur. Arz eğrisi çizilirken diğer malın fiyatı (PY) girdi fiyatları (PF), vergiler (t), sübvansiyonlar (Sub) ve teknolojik düzey (Tec) verili olduğundan, bunlar değişirse arz eğrisi yeniden çizilir yani kayar.

 

 

 

 

 

Arz eğrisi dönemlere göre farklılık gösterir. Buna göre

Çok kısa dönem arz eğrisi. Arz eğrisinin eğimi sonsuzdur yani arz eğrisi miktar eksenine dik bir doğru şeklindedir.

 

 

Kısa dönemde arz eğrisinin eğimi sonsuzdan küçük olmasına karşın nispeten büyüktür yani arz eğrisi nispeten dik bir eğri şeklindedir.

Uzun dönemde arz eğrisinin eğimi sıfırdan büyük olsa dahi nispeten küçüktür yani arz eğrisi nispeten yatık bir eğri şeklindedir.

Uzun dönemde arz eğrisinin eğimi sıfır hatta negatif olabilir yani arz eğrisi tam yatık bir doğru ya da negatif eğimli bir eğri şeklinde olabilir.

Arz analizini anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur herkese iyi çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?