Ales Yılda 3 Kez Yapılacak

Ales Yılda 3 Kez Yapılacak

Yök başkanı Yekta SARAÇ bugün yaptığı açıklamayla ales sınavının yılda 3 kez olacağını duyurdu. İşte o açıklama.

1- Değerli arkadaşlar,
Bildiğiniz üzere Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1-2) ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki defa yapılıyordu. Sizlerden gelen talep üzerine bu sayının artırılması için bir süre önce bir çalışma başlatmıştık.

2- YÖK Yürütme Kurulunun son yapmış olduğu toplantı sonrasında yılda iki kez yapılan ALES sınavının bu yıl üç kez yapılması kararını aldık. Böylelikle 2018 yılında ALES üç defa yapılmış olacak.

3- ÖSYM, sınav takviminde yeni ALES’in tarihini 30 Eylül 2018 olarak belirledi. Bu husustaki talebimize olumlu yaklaşan ve hazırlıklarını kısa süre içinde başlatan ÖSYM yöneticilerine de teşekkür ederim.

4- Bilindiği üzere 06 Mayıs 2018 tarihinde ALES/1 sınavı yapılmıştı. Geriye kalan iki sınavdan; takvime yeni eklenen ALES/2 sınavı 30 Eylül 2018, ALES/3 sınavı ise daha
önceden takvimde ilan edildiği gibi 18 Kasım 2018 tarihinde yapılacak.

5- Bu kararı almamızdaki en önemli neden lisansüstü programlara başvuracak olan akademisyen adayı arkadaşlarımızın kasım ayında yapılacak olan ALES sınavını beklememesi, daha erken bir tarihte sınava girerek ALES puanını edinmesi.

6- ALES sınavına ilişkin kararımızın kıymetli öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

7- “Öğrenci ve akademisyen dostu YÖK” olarak, bu minvaldeki çalışmalarımız
devam edecek… dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ales YÖK

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM